Anasayfa / Genel / Apple ’ın İlk Bilgisayar İşlemcisi Apple Silicon ’un 5 Dikkat Çeken Özelliği

Apple ’ın İlk Bilgisayar İşlemcisi Apple Silicon ’un 5 Dikkat Çeken Özelliği

Apple ’ın CEO ’su Tim Cook, geçtiğimiz günlerde yapılan WWDC20 etkinliğinde, tarihi bir gün yaşadıklarını belirterek Mac bilgisayarlarında bundan böyle Apple ’ın kendi bilgisayar işlemcisi Apple Silicon ’un kullanılacağını duyurdu. İlk zamanlarda PowerPC işlemcileri kullanan Apple, sonra Intel ile anlaşmıştı, fakat artık tıpatıp iPhone’da olduğu gibi kendi tasarlayıp ürettiği işlemcilere geçiyor.

Performansı ve verimliliği en üstteki seviyeye çıkartmak isteyen Apple, önümüzdeki iki yıl içerisinde bütün Mac bilgisayarların Apple Silicon işlemcisine geçiş yapacağını söyledi. Biz de sizler için teknoloji dünyasında büyük ses getiren Apple Silicon hakkında uyarı çeken bütün özellikleri derledik. Dilerseniz etkinlikten hemen daha sonra yayınladığımız Apple Silicon hakkındaki bir başka yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. 

Apple Silicon nedir?

Apple Silicon

Apple Silicon artık Apple’ın ürettiği bilgisayarlarda kullanılacak olan işlemcinin adıdır. ARM mimarisine sahip olacak Apple Silicon, içerdiği DRAM ile birlikte kullanıcılarına üstteki düzey oyun performansı da sunacak. Apple’a kadar Silicon’un yüksek performansına rağmen elektrik tüketimi de en az düzeyde tutulacak.

Fiilen Apple, iPhone ve iPad ’lerde kullandığı A serisi mobil işlemcileriyle edindiği önemli tecrübeyi bilgisayar dünyasına taşıyor. 2006 yılından beri Mac bilgisayarlarında ve Macbook’larda Intel ile çalışan Apple, donanımların arasındaki uyumu çoğaltmak ve cihazlardan daha yüksek performans alabilmek için Apple Silicon‘u hayata geçirdi.

 

Apple Silicon özellikleri:

Apple Silicon ’lu yeni ekosistem Mac platformlu bilgisayarla özel Apple Silicon Apple Silicon ile ahenkli uygulamalar Yeni işletim sistemi Big Sur ’da işlemciye destek veren uygulamalar Uygulamalar, benzer anda iPhone, iPad ve Apple Silicon’da ahenkli olacak

Apple, yeni işlemcisi Silicon hakkında şimdilik çekirdek sayısı, sanal çekirdekler, yonga yapısıyla ilişkili detaylı teknik data paylaşmadı. Muhtemelen Silicon’un bu detaylarını önümüzdeki aylarda tanıtılmasıl olası yeni Mac modellerinde göreceğiz.

Apple Silicon ’lu yeni ekosistem

Apple Silicon

Apple, kendi işlemcilerini ilk kez iPhone ve iPad’ler için üretmeye başladı. Bunun en büyük sebebi ise Intel ’ın Apple ’ın telefonları için özel olarak işlemci üretmekten kaçınmasıydı. Senelerdir üretmiş oldukları başarılı işlemci setleriyle maksimum performans ve verim sağlayan Apple, benzer kaliteyi Mac bilgisayarlarına da taşıyacağını belirterek, yeni işlemcilerinin mimarisinin son derece başarılı olacağını dile getirdi. 

İşlemcilerinin performansını çoğaltmak namına Apple, suni akıl öğrenimi için Neural Design ve şifreleme için Secure Enclave kullanacaklarını söyledi. Apple Silicon, sahip olacağı suni akıl öğrenimi bir uçtan bir uca, kameradan gösterme ve mikrofondan da ses işleme özelliğine sahip olacak.

MacOS’a özel Apple Silicon mimarisi:

Apple Silicon

Apple ’ın iPhone ve iPad cihazları için ürettiği yonga setleri her ne dek son derece başarılı olsa da işyeri mobil işlemcilerini doğrudan bilgisayarlarına taşımayacak. Yani Apple, bir bakıma kendi bilgisayarlarına, kendi işletim sistemi MacOS’a özel bir işlemci geliştiriyor.

Apple Silicon ile uyumlu uygulamalar

Apple Silicon

Apple, çıkarmış olduğu yeni işlemciyle birlikte kullanıcıların kafalarındaki endişeyi gidererek çok kısa bir zamanda tüm uygulamaların Apple Silicon ile uyumlu ışık halkası getirileceğini belirtti. Apple, başvuru sahipleri ve geliştiriciler için Developer Transition Kit adında bir dönüştürme kiti tasarladı.

500 dolara kiralanabilen bu kit baştan sona geliştiriciler, kendi uygulamalarını macOS ve Apple Silicon ile düzenli ayla getirebilirler. Yalnızca kit ile sınırlı kalmayan Apple, geliştiricilerin sanal oturumlara katılıp Apple Developer mühendisleriyle sorunlarını tartışabilmesi için imkanlar da sunuyor. 

MacOS Big Sur ’da işlemciye destek veren uygulamalar 

Apple Silicon

Apple, etkinlikte bir öteki büyük buluş olarak kendi Mac platformlarında kullanılacak yeni işletim sistemi macOS Big Sur ’u da tanıttı. Bu işletim sisteminin içerisinde uygulamaların yeni ekosisteme geçişi için asistan olabilecek Rosetta 2, Universal 2 ve Virtualization adında uygulamalar bulunmakta.

Rosetta 2

rosetta 2

Apple ’ın çıkarmış olduğu birincil Rosetta, PowerPC işlemcilerinin Mac platformlarında çalışmasına olanak sağlıyordu. Rosetta 2 ise, ayrıntılarıyla yeni bir mimariye sahip Apple Silicon işlemcilerinin tekrar Mac platformlarında çalıştıracak. Rosetta 2, uygulamaları sadece indirme süresinde sisteme uyumlu hale getirerek sistemin fazla süratli yanıt vermesine olanak sağlayacak. 

Universal 2

Bu dilekçe tamamen geliştiriciler, ayrıca Intel ayrıca de Apple Silicon taşıyan Mac’lere uyumlu yazılımlar geliştirebilecekler. Microsoft ve Adobe gibi üçüncü parti geliştiriciler, daha şimdiden uygulamalarını yeni yonga setiyle ahenkli ülkü getirmek için çalışmaya başladılar. Etkinlikte sunulan demoda, yeni yonga setiyle çalışan cihazda, 4K kalitesine sahip bir videoyu düzenlerken öteki uygulamalarda da rahatça dolaşılabileceği gösterildi. 

Virtualization

Virtualization yazılımı, Apple Silicon ’a sahip Mac ’lerde çalışacak, ancak etkinlikte nasıl çalışacağına ve hangi özelliklerinin olacağına dair bir bilgi verilmedi. Apple, her ne dek bilgisayarlarında Linux ’un kullanılmasına ihtimal sağlayan Paralells gibi özelliklerden bahsetse de, Mac bilgisayarlarında Windows göstermek isteyen kullanıcılara demin hoş haber verilmedi. 

Apple, Silicon ’a geçiş için Docker gibi uygulamalarında kullanılabileceğini ve geliştiricilerin bu yazılımdan iyice yararlanabileceğini de etkinlikte belirtti. 

Tüm uygulamalar, aynı anda iPhone, iPad ve Apple Silicon’da uyumlu olacak:

Apple Silicon

Apple ekosistemi içerisinde yapılmış herhangi bir başvuru, Apple Silicon ile de düzenli çalışabilecek. Örnek tahsis etmek icabında, Apple Watch için özel olarak geliştirilen bir dilekçe, Apple Silicon tabanlı Mac ’lere de kolayca optimize edilebilecek. Bu özellik hem yazılımcılar keza de kullanıcılar için büyük bir menfaat olacağa benziyor. 

Apple daha önce uygulamaların optimize edilebilmesi için Project Catalyst adlı projesini başlatmıştı, ancak konu Apple ’ın kendi içerisinde ürettiği ve ekosisteme %100 ahenkli bir donanıma gelince, bütün bu süreç fazla daha basit olacağa benziyor. 

Intel işlemciye sahip Mac ’lerin pabucu dama atılmayacak:

Apple Silicon

Yeni işlemci Apple Silicon ’un tanıtılmasının ardından Mac kullanıcıları sahip oldukları eski sisteme dair endişe duymaya başladı bile. Apple Silicon ’a sahip bilgisayarlar az önce satışa sunulmadan kullanıcılar eski Mac ’lerine ne olacağını, performanslarında bir düşüklük yaşayıp yaşamayacağına dair sorular sormaya başladı.

Tim Cook etkinlikte bu sorulara sakinleştirici bir cevap vererek, macOs ’un uzun yıllar her tarafında desteklenmeye devam edileceğini duyurdu. Cook, keza Apple Silicon için geliştirilmiş uygulamaların da macOS’da aynı performansta kullanabileceğini söyledi. 

Apple Silicon ne vakit çıkacak?

Apple Silicon

Apple, yeni işlemciye sahip olan bilgisayarların 2020 bitmeden satışa sunulacağına dair söz verse de daha artı detaylar vermemeyi tercih etti. Söylentilere tarafından ilk olarak 12 inç Macbook ve 13 inç Macbook Pro, tekrar aşağıda yenilenerek ARM mimarisine sahip yeni Apple Silicon işlemciye sahip olacak. Söz konusu cihazların da 2020’nin son çeyreğinde satışa sunulması bekleniyor.

Hakkında admin

Check Also

Enes Batur, 2 Yıl Önce Spor Otomobiliyle Kaza Yapanlarla Dalga Geçmiş

Enes Batur, 2 Yıl Önce Spor Otomobiliyle Kaza Yapanlarla Dalga Geçmiş

Geçtiğimiz günlerde seyir halindeyken oldukça tehlikeli bir kaza geçiren ve deyim yerindeyse ölümden dönen Enes …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir