Anasayfa / Genel / Apple ’ın AR Başlığına Dair Yeni Bilgiler Ortaya Çıktı

Apple ’ın AR Başlığına Dair Yeni Bilgiler Ortaya Çıktı

Teknoloji devi Apple ’ın en azından son beş yıldır AR ve VR giyilebilir cihazlar üzerinde çalıştığı biliniyor. Firmanın az önce gün yüzüne çıkmamış bu cihazlarına dair aralıksız yeni dedikodular ortaya çıksa da ürünlerin kendisini bir türlü göremiyoruz. Şimdiyse Bloomberg tarafından yayınlanan yeni bir rapor, Apple ’ın giz gibi saklanan bu ürünlerinin geliştirme sürecini açıklıyor.

Önceki raporlarla aynı olarak Bloomberg, Apple ’ın Mike Rockwell liderliğindeki AR ve VR ekibinin iki belli başlı mahsul üstünde çalıştığını söylüyor. Bu noktada ürünlerden birinin ‘N421 ’ kodlu AR başlık, diğerininse ‘N301 ’ kodlu ayrıca AR hem de VR deneyimini birleştirecek bir kask olması bekleniyor. Rapora kadar Apple ’da bir iç bölünmeye niçin olan da bu ikinci cihaz.

Apple, iki bambaşka mahsul üstünde çalışıyor:

Apple sanal gerçeklik

N301, ilk etapta giyilebilir bir ürün için daha önce görülmemiş grafikler ve operasyon hızlarına çıkabilen ultra zinde bir sistem olarak tasarlandı. Daha sonrasında Rockwell ’in ekibi, cihazı kullanıcıları adamakıllı sanal dünyaya taşıyabilecek ayrı bir hub ile piyasaya sürmeyi önerdi. Bu noktada Apple ’ın şirketten ayrılan eski tasarım şefi Jony Ive ’ın ise bu fikri beğenmediği söyleniyor.

Rapora kadar Ive, insanları hakiki dünyanın dışına çıkarmayan daha öbür bir teknoloji pazarlamak istiyordu. Raporda, Cupertinolu şirketin CEO ’su Tim Cook ’un da eski tasarım şefi Jony Ive ’la aynı fikirde olduğu, kullanıcıları gerçek dünyadan tamamen koparmayan bir ürünün daha uygun olduğunu düşündüğü açıklama ediliyor.

Apple ’ın sanal gerçeklik kaskı nasıl görünecek?

Apple patent

Bloomberg, yayınlanan raporda hemen geliştirilmekte olan ürünün tasarımından da bahsetti. Rapora göre bir kullanıcının sanal dünyayı gerçek dünyadan ayırt etmesini az daha imkânsız hâle getirecek ultra yüksek çözünürlüklü ekranlara sahip olacak şekilde tasarlanan kask, Facebook ’un Oculus Quest ’ine benzer bir tasarımla gelecek.

Raporda bulunan bir diğer bilgiye göre Apple, AR ve VR kaskının kendi uygulama mağazasına sahip olmasını istiyor. Bu platformun oyunlar, video yayın hizmetleri ve sanal toplantılar taşıyan öbür bir App Store ’a sahip olacağı belirtiliyor.

Fiyatı veya tasarımı henüz net olarak belirlenmeyen ürünlerin çıkış tarihi noktasında Bloomberg, kask için 2021 veya 2022 yılını, AR başlık içinse 2023 yılını göze çarpan ediyor. görünen o ki Apple ’ın sanal gerçeklik cihazlarıyla tanışmamız minimum birkaç yıl daha sürecek.

Hakkında admin

Check Also

PowerPoint Alternatifi 8 Sunum Hazırlama Programı

PowerPoint Alternatifi 8 Sunum Hazırlama Programı

Microsoft PowerPoint, ilgi çekici sunumlar hazırlamak için güzel bir sunum hazırlama programı olmasına rağmen pek …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir