Anasayfa / Genel / Apple, COVID-19 Uygulaması İçin Büyük Bir Güncelleme Yayınladı

Apple, COVID-19 Uygulaması İçin Büyük Bir Güncelleme Yayınladı

Yeni alıcı koronavirüs salgınının yayılmasını önlemeye ve insanları hastalık hakkında bilinçlendirmeye yönelik girişimleri ile büyük bir takdir toplayan Apple, geçtiğimiz aylarda iOS kullanıcılarına sunduğu COVID-19 uygulaması için büyük bir güncelleme yayınladı.

Kullanıcılar, dilekçe içinden yaş, güncel afiyet, bulgu gösterip göstermedikleri ve bir hasta ile bağlantı edip etmedikleri gibi bilgileri anonim olarak paylaşabilecekler. Hiçbir şekilde kişisel kimlik verileriyle ilişkili olmayan bu bilgilerin, ABD Rahatsızlık Teftiş ve Önleme Merkezleri‘ni (CDC) bilgilendirmeye yönelik kullanılacağını söyleyen Apple, bunun salgını denetleme altına alma nedeniyle başlatılan bir “tarama protokolü” olduğunu belirtiyor.

Apple’ın COVID-19 uygulaması, insanlar sağlığı merkezleri için önemli bir kaynak haline geldi

Apple COVID-19 uygulaması

Başvuru Formu hem elde edilen toplu verileri, kamu sağlığı kurumlarının ve CDC’nin, enfeksiyona niçin olan potansiyel risk faktörlerini daha iyi belirlemesine olanak da sağlayacak. Apple, COVID-19 uygulamasını ve internet sitesini geçtiğimiz mart ayında yayınlamıştı. Başvuru Formu, kullanıcılara sadece deneme yaptırmaları gerekip gerekmediği konusunda rehberlik temin etmek için yok, bununla beraber el yıkama ve dezenfeksiyon dahil olmak üzere önleyici tedbirlerle ilgili ipuçları veriyor.

öte taraftan laf konusu uygulama ve internet sitesini, Apple ve Google ’ın müşterek geliştirdiği ‘COVID-19 Exposure Notification ’ adındaki başvuru formu programlama arayüzü ile karıştırmamak gerekiyor. Anonimleştirilmiş, gizlilik odaklı uygulamalar sağlayabilmeleri için halk müziği sağlığı kurumlarına sunulan API, COVID-19 hastaları ile temas etmiş kişilere bildirim gönderiyor. 

Apple ve Google’ın ortak geliştirdiği API, COVID-19 hastaları ile temas etmiş kişilere bildirim gönderiyor

temas takibi uygulaması

Apple’ın kendi uygulaması, başlangıçta sadece bilgi amaçlı bir kaynak ve tarama aracıydı ancak bu son güncelleme ile birlikte, COVID-19’un nasıl yayıldığını daha anlayışlı olmak nedeniyle halk müziği sağlığı kurumları ve CDC için kayda değer bir kaynak haline gelmiş oldu. 

Hakkında admin

Check Also

Sony, Kasım Ayı Ücretsiz PlayStation Plus Oyunlarını Açıkladı

Sony, Kasım Ayı Ücretsiz PlayStation Plus Oyunlarını Açıkladı

Sony, PlayStation Plus aboneliğine sahip olan kullanıcıların kasım ayında ücretsiz olarak erişebilecekleri oyunları açıkladı. Sony’nin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir