Anasayfa / Genel / Apple, ARM Tabanlı İlk Ürünü Olan Yeni Mac Mini’yi Tanıttı

Apple, ARM Tabanlı İlk Ürünü Olan Yeni Mac Mini’yi Tanıttı

Apple, WWDC 2020 konferansı esnasında Intel’den ARM tabanlı A serisi yongalara geçiş yapacağını resmi olarak duyururken, tüketiciler için birincil ürünün 2020’nin sonlarında piyasaya sürüleceğini de belirtti. Ama Apple’ın A12Z Bionic işlemcisinden şiddet bölge birincil ARM tabanlı ürünü Mac Ufak geliştiricilere özel olarak da olsa resmen tanıtıldı.

ARM tabanlı birincil Apple ürünü olan Mac Mini, 2020 iPad Pro ailesine kuvvet veren A12Z Bionic yonga setine sahip. Daha önce ortaya çıkan raporlara göre A12Z Bionic, 2018 iPad Pro’ya güç veren A12X Bionic yongasına kadar yalnızca ilave bir GPU çekirdeği sunuyor. gerçi Apple, A12Z Bionic’in Final Cut Pro ile 6K Pro Display XDR’de 3 adet 4K Pro Res video akışını rahatlıkla düzenleyebileceğini belirtiyor.

arm mac mini

ARM tabanlı Mac Mini’nin özellikleri arasında A12Z Bionic’in yanı sıra 512 GB SSD depolama alanı ve 16 GB RAM de var. Geliştiricilerin ARM uyumlu uygulamalarını deneme etmeleri için piyasaya sürülecek olan cihazın fiyatı ise 500 dolar olarak belirlendi. Tüketiciler ise kendi ARM tabanlı Mac’lerini satın olmak için bir zaman daha ummak zorunda kalacaklar.

KGI Securities analisti Ming-Chi Kuo, Apple’ın ARM tabanlı cihazlarının birincil serisinin 13 inç MacBook Pro ve her yerde tasarlanmış bir iMac olacağını söylemişti. Oysa Apple’ın ARM tabanlı 12 inçlik bir MacBook modeli sunabileceğine dair iddialar da var. Yani Apple, Mac Ufak’yi tüketicilere sunmadan önce ARM tabanlı yeni MacBook ve iMac modelleri de gelebilir.

Yeni Mac Mini için bir demo sergileyen Apple, A serisi yonga setleri hakkında teferruat sunmadı. Önceki raporlar ARM tabanlı Mac’lerin Firestorm adı bahşedilen 8 yüksek performanslı çekirdek ve gelişmiş batarya performansı sunan 4 enerji tasarruflu Icestorm çekirdek kullanacağını gösteriyordu.

Hakkında admin

Check Also

PlayStation 5'in Akılalmaz Yükleme Hızı Ortaya Çıktı [Video]

PlayStation 5’in Akılalmaz Yükleme Hızı Ortaya Çıktı [Video]

Sony, yeni nesil oyun konsolu PlayStation 5‘i 12 Kasım tarihinde piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Şirketin yeni …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir