Anasayfa / Genel / Apple, 2020 İlk Çeyrekte En Fazla ‘Premium’ Akıllı Telefon Satan Şirket Oldu

Apple, 2020 İlk Çeyrekte En Fazla ‘Premium’ Akıllı Telefon Satan Şirket Oldu

Counterpoint Research, 2020 yılının ilk çeyreğinde en fazla satılan premium akıllı telefonları belirledi. Sektörel bazda fiyatı 400 dolardan fazla olan akıllı telefonlar, premium telefonlar olarak değerlendiriliyor. Bu çıtanın kısa bir zaman sonra daha da yukarılara çekildiğini görebiliriz.

Koronavirüs salgını sebebiyle dünya ekonomisinin durgunluk dönemine girmesi, öteki sektörleri etkilediği gibi akıllı telefon endüstrisini de etkiledi. Yapılan araştırmaya tarafından 2020 yılının birincil çeyreğinde fiyatı 400 dolardan pozitif olan zeki telefonların satışında yüzde 13 düşüş gösterdi. Premium akıllı telefon satışlarındaki bu düşüş, zeki telefonların dünyaca popüler ayla gelmesinin ardındaki görülmüş en büyük düşüş olarak değerlendiriliyor. 

Oppo ve Xiaomi, 3 aylık periyotta premium akıllı telefon pazarında çoğalma sağladı

premium akıllı telefon pazarı

Premium zeki telefon satışlarına tarafından akıllı telefon üreticilerinin ayrı bölgelerdeki sıralaması

Premium zeki telefon satışlarında büyük bir düşüş yaşanmakla beraber 2020 ’nin ilk çeyreğinde Oppo ve Xiaomi ’nin pazar payında ahenkli bir yükselme gözlendi. Xiaomi, bilhassa belirlenmiş 3 bölgedeki pazar payını hatırı sayılır seviyelerde yükseltti. 

Counterpoint Research ’ün raporuna göre Apple, premium akıllı telefonun pazarına yüzde 57 ’lik payla hükmediyor. Apple ’ın ardından ise Samsung ve Huawei geliyor. Raporda, Oppo ’nun Reno 3 ve Reno 3 Pro 5G ’yle premium akıllı telefon pazarında yüzde 67 ’lik bir çoğalma yakaladığı, Xiaomi ’nin de Mi 10 5G ve Mi Note 10 doğru yüzde 10 ’luk bir artma yakaladığı bildirildi. 

Yayınlanan araştırma raporuna kadar Xiaomi, premium akıllı telefon pazarında yüzde 10 ’luk büyümenin yanından birincil kere bu pazarda birincil 5 şirket arasına girdi. Xiaomi ’nin ilk 5’e girmesinin yanı sıra premium akıllı telefon pazarının birincil 3 sıralamasında önemli bir konsolidasyon gözleniyor. İlk üç sırada yer alan Apple, Samsung ve Huawei, bütün pazarın yüzde 88 ’ini elinde bulunduruyor. 

Premium zeki telefonlarda Apple zirvede

premium akıllı telefon pazarı

2020’nin ilk çeyreğinde bütün dünyada maksimum satılan premium zeki telefonları

Apple, iPhone 11 serisiyle neredeyse bölgelerde azami zeki telefon satan şirket olurken Huawei, Çin ’deki bir numaralı pozisyonunu dinç bir şekilde korumaya devam etti. Samsung’un hiçbir modelinin azami satılan premium telefonlar listesinde olmaması dikkat çekici.

Huawei ’nin premium telefonlarında Google servisleri olmamasına rağmen Çinli şirket; Latin Amerika, Batı Avrupa, Doğu Avrupa, Orta Doğu ve Afrika ’da kayda değer satış rakamlarına ulaşmayı başardı.

premium akıllı telefon pazarı

Premium akıllı telefonların (400 dolar üzeri) satışlarında düşüş yaşanmasına rağmen fiyatı 600 doların üstünde olan zeki telefonlara geçtiğimiz yıla kadar daha artı para harcanmış görünüyor. Bu fiyat aralığının yakaladığı yüksek rakamların arkasında dünyada maksimum satan zeki telefonlar arasında yer alan iPhone XR ve iPhone 11 bulunuyor. Apple, giriş seviye iPhone’ların fiyatını düşük tutarak sürümden kazanmaya çalışırken, üstteki düzey modellerin fiyatları her geçen yıl artıyor.

Hakkında admin

Check Also

Enes Batur, 2 Yıl Önce Spor Otomobiliyle Kaza Yapanlarla Dalga Geçmiş

Enes Batur, 2 Yıl Önce Spor Otomobiliyle Kaza Yapanlarla Dalga Geçmiş

Geçtiğimiz günlerde seyir halindeyken oldukça tehlikeli bir kaza geçiren ve deyim yerindeyse ölümden dönen Enes …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir