Anasayfa / Genel / Apple, 1,5 Trilyon Dolar Piyasa Değerine Ulaşan İlk Amerikan Markası Oldu

Apple, 1,5 Trilyon Dolar Piyasa Değerine Ulaşan İlk Amerikan Markası Oldu

Geçtiğimiz yıl Apple için işler pek de istenilen gibi gitmemişti. Firmanın iPhone satışları hedeflenen noktadan uzaktaydı. sonra kendini toplayan işyeri, Ocak 2020’de en yüksek piyasa değerine ulaşmayı başarmıştı. 

sonra yaşanan COVID19 kaynaklı küresel kriz, firmanın arz zincirine de satışlarına da olumsuz olarak yansımıştı. Hâliyle firmanın hisse fiyatları düşüş trendine girmişti. Salgının denetim altına alınması ve normalleşme sürecinin başlamasıysa Cupertino merkezli firmanın hisselerinin de toparlanmasını sağladı. 

Apple ’ın değeri 1,5 trilyon dolar oldu:

apple

Son dönemde epeyce kararlı şekilde yükselen Apple hisseleri, dün gösterdiği yükselişin peşinde bütün zamanların en yüksek noktasına ulaştı. Apple hisseleri, dün %2 ’lik bir artış gösterdi ve firmanın değeri 1,53 trilyon dolar oldu. Bu Nedenle Apple, ABD merkezli ilk 1,5 trilyon dolarlık işyeri unvanını aldı.

Piyasa değerlerinin belirlenmesi, aslında epeyce basit bir matematiğe dayanıyor. Hisse fiyatlarını piyasada bulunan hisse sayısıyla çarptığınızda ortaya firmanın değeri çıkıyor. Örneğin Apple hisselerinin değeri 352 dolar ve piyasada takriben 4,3 milyar Apple hissesi bulunuyor. 

Piyasa değeri açısından baktığımızda Microsoft, 1,48 trilyon dolar; Amazon, 1,32 trilyon dolar ve Alphabet, 996,84 milyar dolar değere sahip olarak karşımıza çıkıyor. Apple ile Microsoft arasındaki rekabetse gittikçe kızışıyor. Microsoft da bilhassa bulut hizmetleri tamamen salgın sürecinde ayrıca kazancını keza de piyasa değerini artırmayı başardı.

Apple kendi hisselerini topluyor:

apple

Son yıllarda Apple, piyasadaki hisse sayısını azaltma yoluna gitmişti. Teknoloji devi, arz talep dengesini kendi lehine sürüklemek için piyasadan kendi hisselerini geri topluyordu. Böylece kalan hisselerin değeri de artmış oluyordu.

Piyasadaki hisselerin değerinin artması, firmanın elinde bulunan hisselerin de değerini yükseltmiş oluyor. Bu da genelde Apple ’ın firma değerini artırma stratejilerinden birini oluşturuyor. Şu başlıca değin bu plan işe yaramış gibi gözüküyor. 

Hakkında admin

Check Also

Çin Polisi, 4,2 Milyar Dolar Değerinde Kripto Paraya El Koydu

Çin Polisi, 4,2 Milyar Dolar Değerinde Kripto Paraya El Koydu

Çin’de bugüne kadar 109 kişinin tutuklandığı PlusToken soruşturması geçtiğimiz gün Çinli yetkililerin büyük bir kararına …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir