Anasayfa / Genel / App Store ’un Geçen Sene Elde Ettiği Dudak Uçuklatan Bol Sıfırlı Gelir Açıklandı

App Store ’un Geçen Sene Elde Ettiği Dudak Uçuklatan Bol Sıfırlı Gelir Açıklandı

500.000.000.000 dolar yani 12 sıfırdan oluşan bu rakam, adeta Apple ’ın geçen seneki App Store hasılatı. Dudak uçuklatan bu olağanüstü sayı, dünya devi olan bir markanın nasıl dünya devi olduğuna delil olacak nitelikte. 

App Store ekosisteminin epeyce pozitif kazanç getirdiği bir giz değildi fakat net rakamın 519 milyar dolar olduğunu duyunca görenlerin gözleri büyümüyor yok. Miktarın, Analysis Group ’ta bağımsız ekonomistler tarafından yapılan araştırma sonucunda ortaya çıktığını ekleyelim. 

App Store, geçen yıl 519 milyar dolarlık satışı geçti:

apple satış tablosu

Gelirin çoğunun bedensel ve hizmet satışından (413 milyon dolar), bir kısmının dijital satıştan (61 milyar dolar) ve kalan kısmın başvuru formu içi reklamdan (45 milyar dolar) geldiği saptandı. Android ’in zeki telefon pazarından daha büyük bir pay almasına rağmen Apple ’ın App Store ’u, Google ’ın Play Store ’undan daha pozitif gelir elde etti. 

Satış fiyatlarının bu denli artmasının nedenini, iPhone sahiplerinin Android sahiplerine oranla daha artı masraf yapma eğiliminde olmasına bağlayabiliriz. Apple ’ın, kullanıcılarını kendi ekosistemine kilitlediği biliniyor. Koşul bu olunca Apple ’ın inanılmaz satış rakamlarını yakalayarak son zamanlarda 1,5 trilyon dolarlık bir değere ulaşan birincil ABD şirketi olmasını garipsemek fazla da mantıklı gözükmüyor. App Store ’dan kazanılan bu paranın, %15-30 arasını Apple kendisi için faturalandırıyor. Geriye Doğru kalan miktarsa üçüncü taraf işletmeler ve tatbik geliştiricilerine gitmiş gibi gözüküyor. 

Apple ’ın CEO ’su Tim Cook, “App Store, yenilikçi ve hayalperestlerin, fikirlerini hayata geçirebilecekleri; kullanıcılarınsa hayatlarını iyileştirmek için güvenilir araçları bulabilecekleri yer” şeklinde konuştu. Apple, 2008 yılında piyasa sürdükleri dilekçe mağazası App Store ’un, dünyanın en tehlikesiz tatbik pazarı olduğunu söylüyor. 2 milyondan fazla uygulamaya konut sahipliği yapan mağaza, her hafta 175 ülkede yarım milyar kişi kadar ziyaret ediliyor.  

Hakkında admin

Check Also

Amazon'un Bulut Tabanlı Oyun Sistemi Luna Erken Erişime Açıldı

Amazon’un Bulut Tabanlı Oyun Sistemi Luna Erken Erişime Açıldı

Amazon, geçtiğimiz haftalarda bulut oyun hizmeti Luna’yı duyurmuştu. Şirketin bulut oyun sistemi, Google Stadia, Xbox …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir