Anasayfa / Genel / Antik Parşömenlerin Kaynağını Bulmak İçin Yapıldıkları Hayvanların DNA’ları İnceleniyor

Antik Parşömenlerin Kaynağını Bulmak İçin Yapıldıkları Hayvanların DNA’ları İnceleniyor

İsrail ’deki Tel Aviv Üniversitesi ’nden araştırmacılar, antik parşömenlerin incelenmesi için yeni bir yöntem geliştirdiler. İsrailli bilim insanlarının geliştirdiği yeni yöntem, parşömenlerin yapıldığı hayvan derilerinde bulunan DNA ’lara dayanıyor.

Antik parşömenlerin incelenmesi için geliştirilen yeni yöntemin için çalışmada bulunan bilim insanlarından Tel Aviv Üniversitesi ’nden Oded Rechavi, iki nedenle antik Ölü Deniz Parşömenleri’nin analizinin oldukça kuvvet olduğunu söyledi.

parşömen DNA

Oded Rechavi, birçok bozulmamış olarak bulunan Ölü Deniz Parşömenleri’nin bulunduktan daha sonra zaman içerisinde parçalara ayrıldığını söyledi. Rechavi, sonradan bir araya getirilen parçalar sebebiyle metnin yorumunun dramatik bir şekilde değişebileceğini söyledi.

Ölü Deniz Parşömenleri’nin çözümleme edilmesinin önündeki diğer engel ise parşömenler bulduğundan beri kara borsada yer alan kopyalar. Rechavi, kopya parşömenler nedeniyle orijinal parçaların kaynağının belirlenmesinin oldukça zor olduğunu söyledi. 

Ölü Deniz Parşömenleri’ni araştırmak isteyen bilim insanları bu nedenle yeni bir usul geliştirdiler. Antik parşömenlerin büyük bir çoğunluğu hayvan derisinden yapılmıştı. Rechavi ve meslektaşları, buradan yola çıkarak inceleme ettikleri parşömenlerin her bir parçasının kalıtımsal imzasını belirleyen bir DNA sıralaması yöntemi ilerletti. 

Yeremya Kitabı ’nın bir kopyasının parçalarının bambaşka kaynaklardan geldiği belirlendi

parşömen DNA

Geliştirilen yeni usul antik parşömenler hakkında acayip bilgilerin ortaya çıkmasını sağladı. Araştırmacıların, çalışmaları esnasında analiz ettikleri bir parşömenin 26 öbür parçasının bambaşka kaynaklardan geldiği belirlendi. 

Çalışmaya katılan bilim insanlarından Noam Mizrahi, parşömenler üstünde yaptıkları DNA çalışmasının uzun süredir tartışılan bazı sorulara yanıt verdiğini söyledi. Mizrahi, örnek olarak birkaç parçadan meydana gelen Yeremya Kitabı ’nı verdi. Parçaları benzer kaynaktan geldiği düşünülen Yeremya Kitabı ’nın bir parçasının inek derisinden geri kalanının ise koyun derisinden yapıldığı belirlendi. 

Judaean Çölü ’nde inek bulunmadığı için bilim insanları, Yeremya ’daki bir parçanın ayrı bölgeden geldiğini düşünüyorlar. Bu koşul kutsal bir metin sanılan Yeremya Kitabı’na ait kopyaların öbür versiyonlarının, benzer anda kaleme alındığını gösteriyor. 

parşömen DNA

Noam Mizrahi, “Bu Yeremya parçalarında yer alan metnin analizi, sadece farklı parşömenlere ait olmadıklarını, bununla beraber kitabın bambaşka versiyonlarını temsilcilik ettiklerini göstermektedir. Metinsel olarak en ıraksak olan parşömenlerin farklı bir hayvan türünün derisinden üretilmiş olması, o parşömenlerin öbür bir kaynaktan geldiğini gösteriyor” dedi. 

Antik parşömenlerin incelenmesi için yen bir yöntem geliştiren bilim insanları, daha fazla parşömen kâğıdı parçası toplayarak öbür eserler hakkında bilgilerin yer alacağı bir parşömen kâğıdı genomik veritabanı oluşturmayı istiyorlar. 

Hakkında admin

Check Also

PlayStation 5'in Akılalmaz Yükleme Hızı Ortaya Çıktı [Video]

PlayStation 5’in Akılalmaz Yükleme Hızı Ortaya Çıktı [Video]

Sony, yeni nesil oyun konsolu PlayStation 5‘i 12 Kasım tarihinde piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Şirketin yeni …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir