Anasayfa / Genel / Antarktika’daki Böceklerin Bağırsaklarında Mikroplastiğe Rastlandı

Antarktika’daki Böceklerin Bağırsaklarında Mikroplastiğe Rastlandı

Mikroplastik kirliliği, son dönemde canlı yaşamını tehdit eden en manâlı sorunlardan biri haline geldi. Antarktika kıyılarındaki Kral George Adası’nda bulunan yöreye özgü böceklerin bağırsaklarında mikroplastikler keşfedilmesi, plastik kirliliğin bölgenin ekosisteminde yaygın olabileceğine dair endişeleri artırdı.

İtalya ve İrlanda’dan araştırmacılar, 2016 yılında Antarktika kıtasının kuzeyinde bulunan Kral George Adası’nın kıyılarında bina yalıtımı için kullanılan bir polistiren köpüğe rastladılar. Köpüğün üzerinde, “Cryptopygus antarcticus” adlı omurgasız böcekler vardı. Uzmanlar, köpük parçası üzerinde bulunan 18 hayvan üstünde testler gerçekleştirdi ve hayvanların bağırsaklarında mikroplastiklere rastlandı.

Genel insan yerleşimi olmayan Antarktika’daki mikroplastik varlığı, çevre kirliliğinin korkunç boyutunu gösteriyor

antartika, böcek, mikroplastik

Siena Üniversitesi’nden projeye liderlik eden bir analist olan Elisa Bergami, hayvanları yüksek derecede kirlenmiş bir bölgede yaptıkları buluş gezisinde gördüklerini belirtiyor. Bergami, köpüğü İtalya’ya götürme kararını, “Sahil her tarafında uzanan plastik atıklardan endişeliydim ve plastiğin böyle izole ortama etkisini bilmek istiyorduk.” şeklinde açıklıyor.

Araştırma ekibi, daha sonra İtalya’daki araştırma merkezi Elettra Sincrotrone Trieste’de kızılötesi spektroskopiyi kullanarak hayvanların bağırsaklarında mikroplastikler tespit etti. Bergami, böceklerin polistiren köpüğü kaplayan alg ve likeni yerken plastiği de yediklerini söylüyor. Ayrıca mikroplastiklerin, deneme ettikleri hayvanlara ve ekosistemin besin zincirindeki diğer türlere zararlı olan patojenleri ve atık maddeleri taşıyabileceğini belirtti.

Çevre kirliliği, tüm ekosistemi tehdit ediyor

antartika, böcek

University College Dublin’de doçent ve çalışmanın yazarlarından biri olan Tancredi Caruso, test ettikleri böcek türünün Antarktika’da yaygın görüldüğünü ve araştırma sonucunun bütün ekosistem için endişeleri gündeme getirebileceğini açıkladı. Caruso, çalışmanın daha pozitif araştırmaya yol açacağını ümit ederek, plastiğin ekosistemlerdeki olumsuz rolünün hafife alındığını söyledi.

Cryptopygus antarcticus, buzul içermeyen alanlarda, penguenlerin ve fok balıklarının toplandığı sarp kayalık sahil bölgelerinde besin zincirinin kayda değer bir parçasını oluşturuyor. Plastik atıklar zaten kırılgan olan Antarktika ekosistemine zarar verebilir. Alıştırma, Biology Letters dergisinde yayınlandı.

Hakkında admin

Check Also

Güney Afrikalı Bilim İnsanlarından Ses Getirecek Proje: Güneş Karartılacak

Güney Afrikalı Bilim İnsanlarından Ses Getirecek Proje: Güneş Karartılacak

Küresel iklim değişikliği tüm dünyayı etkilemeye devam ederken Güney Afrikalı bilim insanları, küresel iklim değişikliğinin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir