Anasayfa / Genel / Android Cihazların Kilit Ekranına Eklenince Telefonu Ebedi Döngüye Sokan Görsel

Android Cihazların Kilit Ekranına Eklenince Telefonu Ebedi Döngüye Sokan Görsel

Akıllı telefonlarımızın kilit ekranlarına duvar kağıdı seçebiliriz. Telefonları özelleştirmenin en hoş noktalarından biri olan bu görseller, aslında ciddi sorunlara yol açabiliyor. Android Authority ve 9to5Google ’ın yaptığı habere göre, zararsız olarak düşündüğünüz bir görünüm fotoğrafı, Android telefonlarınızın kilit ekranında döngüye girmesine niçin olabiliyor. 

Telefon iyice çökmese de kilit ekranından ileriye gidememenize neden olan bu hatanın sebebi fotoğrafın renk sisteminden kaynaklanıyor. Android ’in tercih ettiği sRGB yerine RGB renkleri kullanan bir takım görseller, Android 10 ’da ve muhtemelen daha daha aşağı sürümlerde sorunlara neden oluyor. Bu noktada yapabileceğiniz en akılcı adım ise fotoğrafı silmek için telefonu tehlikesiz modda çalıştırmak. Diğer seçenekte ise cihazınızı adamakıllı sıfırlamak için ön yükleyici kullanmanız gerekiyor. 

Telefonun kilitlenmesine neden olan görselin ekran görüntüsü (Orijinal olmadığı için bir sorun yaratmıyor)

9to5 ’deri Dyan Roussel ’ın attığı tweetle hakkında daha pozitif bilgiye sahip olduğumuz hatayla ilgili Google ’dan bir tanımlama gelmedi. Gerçekten bu koşul, zeki telefonlar hakkında data sahibi olan kişiler için fazla kolaylıkla çözülebilir, fakat bilhassa sorunun nasıl giderileceğini bilmeyen kişiler için büyük sıkıntılara yol açabilir. 

Güvenilir kaynaklar haricen duvar kağıdı almamaya dikkat etmek gerekiyor

Burada asıl önemli olan nokta; kilit ekranı için duvar kağıdı seçerken, sadece güvenilir kaynaklardan yararlanmak olarak gösteriliyor. Google Görseller gibi kaynağı çok dağıtılmış olabilecek yerlerden duvar kağıdı seçmek tehlike oluşturabiliyor. 

Bu hata, her telefonda bulunmuyor. Bazı telefonlar, görüntünün renk kodunu sRGB olarak değiştirebiliyor. Örneğin Pixel 4 XL ’da görseller RGB olsa zeka sorun yaşanmıyor, ama Pixel 3 XL ’da böyle bir görsel yüklediğinizde telefonu güvenli modda çalıştırmak zorunda kalabiliyoruz. 

Hakkında admin

Check Also

Çin Polisi, 4,2 Milyar Dolar Değerinde Kripto Paraya El Koydu

Çin Polisi, 4,2 Milyar Dolar Değerinde Kripto Paraya El Koydu

Çin’de bugüne kadar 109 kişinin tutuklandığı PlusToken soruşturması geçtiğimiz gün Çinli yetkililerin büyük bir kararına …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir