Anasayfa / Genel / Android 11’le Birlikte Akıllı Telefonlara Geri Dönüşüm Kutusu Eklenecek

Android 11’le Birlikte Akıllı Telefonlara Geri Dönüşüm Kutusu Eklenecek

Yanlışlıkla bir dosyayı veya klasörü telefonunuzdan sildiğinizde artık panik yapmanıza gerek kalmayacak. Android 11 ile birlikte tüm Android işletim sistemi tabanlı akıllı telefonlara bir geri değişim kutusu eklenecek. Bir Takım beta kullanıcılarının belirttiği üzere bu geri mutasyon kutusu fiilen Şubat ayında yayınlanan Android 11’in geliştirici versiyonunda mevcuttu. Fakat yapılan iyileştirmeler ile bu özellik artık ayrıntılarıyla ön plana çıkmaya başladı.

Bu eklenecek olan geri mutasyon kutusu, Windows bilgisayarlarda kullanılan ‘Geri Dönüşüm Kutusu’ ve Mac işletim sisteminde kullanılan ‘Çöp Sepeti’ klasörüyle aynı mantıkta çalışacak. Telefonunuzdan sildiğiniz her dosya, 30 gün baştan başa bu çöp kutusunda saklanacak ve istediğiniz süre bu dosyaları geri yükleyebileceksiniz. Bu geri değişim özelliği Android 11’in getireceği en büyük yeniliklerden birisi olarak değerlendiriliyor. Çünkü önceki Android sürümlerinde eğer başka bir yerde yedeğiniz yoksa dâhili depolamadan sildiğiniz veriler sonsuza değin değil oluyordu ve geri getirilemiyordu.

Silinen dosyalar birkaç dokunuş uzağınızda olacak:

Yapılan bu icat baştan sona bundan böyle kullanıcılar, kendilerine yeni bir depolama alanı edinene değin silmek zorunda kaldıkları fotoğraflar, müzikler ya da belgeler hakkında kaygılanmak ve üzülmek zorunda kalmayacak. Geri mutasyon kutusu baştan sona fazlalık olan dosyalar ya da yanlışlıkla silinen bahşedilen birkaç dokunuşla tekrar geri getirilebilecek. Bu geri değişim sistemi, hâlihazırda akıllı telefonlarda Google Drive ve Google Fotoğraflar gibi uygulamalarla uzun zamandır kullanılıyordu. Ama telefonun içerisinde yer alacak olan geri dönüşüm klasörü ile bundan böyle başka bir uygulama kullanmaya lüzum kalmadan da dosyalar geri getirilebilecek.

Keza bu geri mutasyon alanında yapılan icat, Google’ın Android’de kullanmayı planladığı yeni ‘Kapsamlı Depolama’ (Scoped Storage) teknolojisinin bir ürünü olarak karşımıza çıkacak. Bu bağlamda Android başvuru geliştiricileri de geri dönüşüm kutusu için yeni kullanıcı arayüzleri geliştirmeye başlayacak. Yapılacak olan yeni arayüz değişikliklerinin uygulanması ise bir miktar daha vakit alacak. bu nedenle Android 11’in en yakın önümüzdeki sene kullanıcılara sunulması bekleniyor.

Hakkında admin

Check Also

SpaceX, Starship Prototipine Burun Konisi ve Kanatçık Taktı

SpaceX, Starship Prototipine Burun Konisi ve Kanatçık Taktı

SpaceX’in Ay’a ve Mars’a verimli ve kolay bir şekilde ulaşmak için geliştirdiği Starship uzay aracı, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir