Anasayfa / Genel / Android 11 ’le Telefonların Kamera ve Mikrofonları Daha Güvenli Olacak

Android 11 ’le Telefonların Kamera ve Mikrofonları Daha Güvenli Olacak

Bilgisayar ve zeki telefon kullanırken kamera mikrofonlar ile ilgili emniyet endişeleri her geçen gün artıyor. Google, Android işletim sistemi ile çalışan cihazlarda güvenliği daha da artmak için Android 11’de yeni bir izin politikası uygulamayı planlıyor.

Google, Android 10 ’un konum servisi izinlerinde tek seferlik izin politikası uygulamaya başlamıştı. Bu politikaya kadar konum servisini kullanacak uygulamalar, kullanıcıdan izin alırken üç seçenek sunuyor. İlk seçenek, uygulamaya müsade vermezken; ikinci seçenek kalıcı olarak, üçüncü seçenek ise tek seferlik izin veriyordu.

Android 11 kamera ve mikrofon izni

Android 10 ’un konum servisinde sunduğu bu tek seferlik izin seçeneği çoğu Android kullanıcısının konum bilgilerinin üçüncü taraflar kadar elde edilmesini engellerken, kullanıcı verilerini görece daha pozitif korumuş oluyordu.

Google, konum servislerine getirdiği bu tek seferlik izin politikasını Android 11 ’de kamera ve mikrofon izinleri içinde uygulamayı planlıyor. Bu sayede kullanıcılar, uygulamalara kamera ve mikrofon izni verirken uygulamanın kamera ve mikrofonu sadece bir kere kullanmasını sağlayabilecek. 

Android 11 kamera ve mikrofon izni

Kamera ve mikrofon içinde uygulanacak tek seferlik müsade uygulaması, bir defa izin verildikten sonra uygulamaların uygulama cihazdan kaldırılana değin kamera ve mikrofonu kullanmasını engelleyecek. Bu sayede Android kullanıcıların uygulama izinlerini defalarca denetleme etmesinin önüne geçecek. 

Hakkında admin

Check Also

Enes Batur, 2 Yıl Önce Spor Otomobiliyle Kaza Yapanlarla Dalga Geçmiş

Enes Batur, 2 Yıl Önce Spor Otomobiliyle Kaza Yapanlarla Dalga Geçmiş

Geçtiğimiz günlerde seyir halindeyken oldukça tehlikeli bir kaza geçiren ve deyim yerindeyse ölümden dönen Enes …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir