Anasayfa / Genel / Android 11 ile AirDrop Benzeri Bir Paylaşım Özelliği Geliyor (Video)

Android 11 ile AirDrop Benzeri Bir Paylaşım Özelliği Geliyor (Video)

Bugün Android’in 11’de karşımıza gelecek bir takım yenilikler ortaya çıktı. Bu hafta paylaşılan videolar ve blog paylaşımlarının tamamı, bir sonraki Android sürümünün odak noktası olan ‘İnsanlar & Kimlik ’ hakkındaydı. Yayınlanan videolardan birinde Facebook Messenger benzeri sohbet balonlarına dair detaylar ortaya çıkarken Android 11 ’de görmeyi beklediğimiz AirDrop benzeri paylaşım özelliği olan ‘Nearby ’ hakkında da bazı ayrıntı geldi.

ABD merkezli teknoloji devi Google, geçtiğimiz birkaç aydır Apple cihazlarında yer alan AirDrop güya bir nitelik üzerinde çalışıyor. Böylelikle kullanıcılar yakın mesafedeki diğer kullanıcılarla dosyaları ve bağlantıları kolaylıkla paylaşabilecekler. Selefi Android Beam ’e oldukça eş bu özelliğe ilk olarak ‘Fast Share ’ adının verilmesi planlanıyordu ama firma son olarak ‘Nearby Sharing ’ adında karar kıldı diyebiliriz.  

Android 11 ile sohbet balonları esas ekrana sabitlenebilecek: 

Google Nearby Özelliği

Bugün yayınlanan ‘yeni nitelik’ temalı videoda Android 11 ’in öne çıkan yenilikleri değerlendirilirken geliştiricilere de uygulamalarını bu yeniliklere nasıl entegre edebilecekleri hakkında bilgi veriliyor. Bir diğer yeniliğinse ekran görüntüsü paylaşma alanında olduğunu belirtelim. Ortaya meydana çıkan görsellerde ekran görüntüsünü paylaş seçeneğine tıkladığınızda karşınıza en sık görüşülen 4 kişinin profili çıkıyor.  

Yeni paylaşım özelliğinde keza gönderdiğiniz içeriğin özetinin hemencecik aşağıda bulunan ‘Kopyala ’ seçeneğiyle içerikleri kopyalamanız epeyce basit olacak diyebiliriz. Önceden paylaşım kısmında yalnızca bir simge olarak karşımıza çıkması beklenen ‘Nearby’ özelliğinin son yapılan güncelleştirmelerle beraber sistem düzeyinde entegrasyona sahip olarak paylaşım alanının üstünde yer alması bekleniyor. Umarız bu yeni ve daha yetenekli paylaşım özelliği en kısa zamanda kullanıma sunulur. Son olarak ortaya meydana çıkan görseller gösteriyor ki Android 11 ile birlikte desteklenen bütün uygulamaların sohbet balonlarını esas ekrana sabitlememiz olası olacak.  

Teknoloji devi Google ’ın AirDrop güya yeni paylaşım özelliğini ve bir sonraki sürümle gelmesi beklenen özellikleri nasıl buluyorsunuz? Düşüncelerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşmayı unutmayın.  

Hakkında admin

Check Also

Efsane Cuma İstatistikleri Paylaşıldı: Bu Yıl Alışveriş Rekoru Kırıldı

Efsane Cuma İstatistikleri Paylaşıldı: Bu Yıl Alışveriş Rekoru Kırıldı

Kasım ayı, ilk gününden son gününe kadar neredeyse her yerde indirimlerin yapıldığı bir ay olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir