Anasayfa / Genel / Anakart Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Çalışır?

Anakart Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Çalışır?

İlk kez 1982’de IBM bilgisayarlarında kullanılmış olan anakart, teknolojinin gelişmesiyle birlikte daha da kayda değer ayla geldi. Bir insan iskeleti o insan için ne kadar önemliyse, bir anakart da bilgisayar için öyle kayda değer. Anakartınız ne dek gelişmiş ve güçlü olursa, bilgisayarınızın kaldırabileceği önem veya üzerinde barındıracağı ekipman da öyle enerjik ve dirençli olur. Özet Olarak anakart için bilgisayarın iskeleti olduğunu söyleyebiliriz.

Anakart yalnızca bilgisayarlarda değil, öteki çoğu elektronik cihazlarda da bulunur. Bütün bu anakartların adeta hepsi benzer görevi yerine getirir. Anakart denilince akıllara birincil bilgisayarların gelmesinin sebebinin bilgisayarların genel başvuru alanlarının dağıtılmış ve daha artı olmasından nedeniyle olduğunu söyleyebiliriz. Dilerseniz birlikte anakart nedir, ne işe yarar ve nasıl çalışır sorularının cevaplarına beraber bir göz atalım.

Anakart Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Çalışır?

Anakart nedir?

Bilgisayar başta olmak üzere televizyon ve cep telefonu gibi elektronik cihazlarda da yer alan, donanımların bir araya toplanması ve bu donanımların birbirleri ile irtibat kurarak koordineli bir şekilde çalışmalarını sağlayan parçaya anakart (motherboard) denir.

Anakart Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Çalışır?

Anakart ne işe fayda?

Baskı sağlar ve güç dağıtımı yapar. Bios sayesinde işlemleri yürütür. Öteki bileşenlerle irtibat kurar. Data akışını sağlar. Bilgisayarın performansını belirler. Bileşenler arasındaki uyum doğru azami performans sağlar.

Kuvvet

Anakart Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Çalışır?

Anakart, üzerinde bulundurduğu tüm bileşenlerin güç almasında kayda değer bir rol oynar. Neredeyse tüm görevleri anakart gerçekleştirir. Öteki bileşenlere zorlama dağıtımını yapmasının yanı sıra onların çalışmasına da katkı maddesi sağlar. Kısacası anakart, öteki bileşenlerin bel kemiğidir.

Bios

Anakart Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Çalışır?

Bios, ROM bellekte saklanan kalıcı bir yazılımdır. Anakartın farklı alanlara yönlendirilmiş özelliklerini kullanmamızı sağlayan donanım, sistem ve yazılımlar arasındaki bağlantıyı kurar. Her anakartın üzerinde bir bios vardır. Anakart, bu bios doğru bilgisayarı açar ve işlemlerini yürütür.

İletişim

Anakart Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Çalışır?

Anakart kısaca sistem bileşenleri arasındaki bağlantıyı ve iletişimi kurar. İşlemci, RAM ve daha çoğu bileşeni içeren anakart, bu donanımların hepsini koordine eder. Öteki bir deyişle bir köprü görevi görür.

Bilgi Merkezi

Anakart Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Çalışır?

Anakart, öteki tüm bileşenlerin çalışmasına olasılık sağlar. Anakart, sistem bileşenleri arasındaki bağlantıyı kurar böylelikle bir data merkezi görevi görerek bilgi akışını sağlar.

Performans

Anakart Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Çalışır?

Anakartın bir bilgisayarın performansının, gücünün veya hızının üzerinde büyük bir etkisi vardır. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte artık günümüzde bir takım anakartlar en fazla performans elde etmek için ikinci bir ekran kartı takmaya ihtimal sağlıyor.

Bileşen Uygunluğu

Anakart, bilgisayarın çoğu bileşenini bir arada tutar. Bilgisayarın bilgi işlemlerini akıcı yürütebilmesi için bileşen uygunluğu önemli bir noktadır. İşlemci, ekran kartı veya RAM alırken anakarta uyup uymamasına dikkat etmeliyiz. Her bir anakartın desteklediği işlemci, RAM ve öteki bileşenler çeşitlilik gösterebilir.

Anakartlar dünden bugüne nasıl gelişti?

Çağdaş anakart, birincil bilgisayarlardan çok daha önce icat edildi. İlk bilgisayarlar, daha kolay makinelerdi ve hemen olduğu gibi benzer anda birçok işlemi koordine etmelerine lüzum kalmıyordu. Önceleri bilgisayarlar çok rağbet görmüyordu bu yüzden de anakartlar için haliyle artı bir istek yoktu.

Ama 1981 yılında IBM, “bireysel bilgisayar” anlamına gelen Personal Computer adlı bir bilgisayar türünü piyasaya sürünce bu şart değişti. Günümüzde masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar için kullandığımız PC kısaltması da buradan geliyor. Bu bilgisayarların işlemlerini kontrol etmesi ve düzenlemesi için bir şeye ihtiyaç vardı. Bunun üstüne bu boşluğu doldursun diye IBM ilk anakartı ilerletti.

İlk öncelikle, bu bileşen ”planar” olarak adlandırıldı, oysa sonradan çoğu ad değiştirdi. Son olarak ise anakart olmasına karar kılındı. Bu kelimeyi seçme sebepleri ise anakartın diğer bütün bilgisayar bileşenlerine “belli başlı” yani anne gibi davranıp hepsiyle etkileşim içinde olmasından dolayıydı.

Anakart Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Çalışır?

Anakart neye tarafından seçilir?

Anakart seçimi, bilgisayarların performansında kayda değer rol oynar. Çünkü anakart, bilgisayardaki işlemcilerin, belleklerin ve bilgisayarın daha birçok parçasının potansiyellerini ortaya çıkarıp en iyi şekilde kullanılmasına katkı sağlar. 

Anakartı halihazırda olan modeller arasından seçmek ve sizin için en yerinde, en içten olanı bulmak şiddet bir meslek. Bu seçimi kolaylaştırmak için uyarı edilebilecek birkaç asıl madde var. Genelde bilgisayar toplarken kısıtlı bir bütçe sahip olanlar anakart fiyatından tasarruf etmeye çalışırlar. Ucuz anakart her ne değin çekici ve hesaplı görünse de beceriksiz ya da uyumsuz bir anakart modeli aldığınız vakit ilerleyen zamanlarda büyük sorun yaratabilir. Diğer bir deyişle kaş yapayım derken göz çıkartabilirsiniz. 

Dilerseniz anakart seçerken dikkat edilmesi gereken noktalara beraber göz atalım.

Dilekçe amacı İşlemci ve anakart uyumu Kasa ve anakart uyumu RAM ve anakart uyumu

Başvuru Formu amacı

anakart

Anakart seçimi yaparken bilgisayarın hangi amaçla kullanılacağını göz önünde bulundurulmalıdır. İş bilgisayarı olarak kullanılacaksa büro programları ve internet kullanımı için yeterli donanıma sahip fiyat performans ürünlerinden seçim edebilirsiniz. Eğer oyun bilgisayarı olarak kullanılacaksa, tatmin edici giriş çıkışa sahip yüksek çabuk bir model seçmenizde menfaat var. AMD ya da Intel işlemci ile birlikte kullandığınızda yüksek performans sağlamasını beklediğiniz için ayrıca iyi bir soğutma sistemine sahip olup olmamasına da dikkat etmenizde fayda var.

İşlemci ve anakart uyumu

Anakart ve işlemci uyumu için en önemli unsur diyebiliriz. İşlemciler, anakart modellerine göre farklılık gösterebilir. Bundan dolayı önceliğiniz işlemci olmalıdır. Diğer bir deyişle işlemciye göre anakart seçimini yapmanız sizin için daha dürüst olacaktır. Piyasada yer alan iki ayrı işlemci markası olan AMD ve Intel arasında seçim yaptıktan sonra geriye doğru yalnızca soket tipi seçimi kalıyor.

Kasa ve anakart uyumu

anakart

Anakart satın alırken dikkat edilmesi gereken ikincil kayda değer nokta ise kasa ve anakartın uyumudur. Seçtiğiniz anakart modelinin satın almak istediğiniz kasa ile düzenli olup olmamasına dikkat edin. Full Tower diye adlandırılan kasalar çoğunlukla çoğu model ile düzenli olurken, Extended ATX bir anakartı ufak bir kasaya sığmaz. O yüzden anakartınızı seçerken aklınızdaki kasa boyutlarını hesaba katmayı es geçmeyin.

RAM ve anakart uyumu

Anakartlardaki yonga setleri, RAM miktarını ve yapısını da belirler. Günümüzde kullanılan anakartlar marka, model ve yonga seti ayrım etmeksizin DDR4 yapısındaki bellekleri desteklerken, daha önceki yıllarda geliştirilen anakartlar ise DDR3 formundaki belleklerle kullanılabilir.

Hakkında admin

Check Also

Microsoft'tan Xbox Oyunları İçin Black Friday İndirimi Başladı: İşte İndirime Giren Oyunlar

Microsoft’tan Xbox Oyunları İçin Black Friday İndirimi Başladı: İşte İndirime Giren Oyunlar

Microsoft, Xbox kullanıcıları için Black Friday indirim kampanyası başlattı. Kampanya kapsamında birçok oyun indirime girerken …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir