Anasayfa / Genel / AMD’nin Yeni Nesil Ekran Kartı Mimarisi RDNA 2’nin Detayları Ortaya Çıktı

AMD’nin Yeni Nesil Ekran Kartı Mimarisi RDNA 2’nin Detayları Ortaya Çıktı

AMD’nin ayrıca masaüstü bilgisayarlar keza de PlayStation 5 ve Xbox Series X konsollarını güçlendirecek olan yeni nesil ekran kartı mimarisi RDNA 2, AMD’nin başlangıçta 2019 yılında Radeon RX 5700 XT ve RX 5700 ekran kartlarıyla tanıttığı AMD Navi serisinin ikinci cins versiyonu olarak karşımıza çıkacak. Radeon RX 5700 XT ekran kartı, Radeon RX 5600 XT ile beraber günümüzde yaygın kullanılan en iyi ekran kartlarından biri olarak değerlendiriliyor. İkinci nesil Navi olarak karşımıza meydana çıkan AMD RDNA 2, NVIDIA’nın yeni ekran kartı mimarisi NVIDIA Ampere‘in dişli bir rakibi olarak görülüyor.

Hâlihazırda yeni cins konsollarda yerini alacağı ortaya çıkan RDNA 2’yi AMD, bu yıl bitmeden kullanıcılara sunmayı planlıyor fakat koronavirüs salgının niçin olduğu aksaklıklar sebebiyle ve bu yıl eylül ayında yapılacak olan Computex 2020‘nin bir sonraki yıla ertelenmesinin ardındaki AMD, yeni tür ekran kartlarını tanıtmak için bambaşka bir yol izleyecek gibi duruyor.

RDNA 2 nasıl bir performans gösterecek?

rdna 2

AMD göre verilen bilgilere tarafından RDNA 2, gerçek zamanlı ışın izleme, akışkan gölgelendirme, yüzey gölgelendirme gibi teknolojilere sahip olurken PlayStation 5 ve Xbox Series X’te kullanılacak ve 4K oyun deneyimini rahatlıkla sağlayabilecek. Microsoft, daha önce Xbox Series X ile Xbox One X’in performansını ikiye katlayacaklarını duyurmuştu. Bu bağlamda yeni tür Xbox’ta RDNA 2’nin kullanılacağını düşünürsek PC’de de benzer performans artışı kullanıcılara sağlanacak gibi görünüyor. Hem AMD’nin kendisi de verdiği grafikte ilk Radeon DNA’ya sahip ekran kartlarına göre ikinci nesil RDNA 2’nin %50‘lik bir performans artışı sunacağını belirtiyor.

RDNA 2, ilk tür RDNA’nın çekirdek yapılandırmalarının izinden giderse bu yeni tür RDNA 2 mimarisiyle içerisinde 5.120 RDNA çekirdeği barındıran olağanüstü güçlü bir ekran kartı karşımıza çıkıyor olacak. RDNA 2 mimarisine sahip olacak yeni cins AMD ekran kartlarınınsa fiyatları hakkında çeşitli fikirler bulunuyor. Şu lahza piyasada bulunan NVIDIA RTX 2080 Ti’ın fiyatı 1.200 dolar civarlarında seyrederken 2080 Super modelininse fiyatı 800 dolar civarlarında. Bu mevcut fiyat aralıklarına tarafından RDNA 2 mimarili yeni nesil AMD ekran kartlarının da 700 dolar ila 1.000 dolar arasında bir fiyat etiketine sahip olması bekleniyor.

Hakkında admin

Check Also

Sosyal Medya Şirketlerine Temsilcilik Açmaları İçin Tanınan Süre 2 Kasım'da Sona Eriyor

Sosyal Medya Şirketlerine Temsilcilik Açmaları İçin Tanınan Süre 2 Kasım’da Sona Eriyor

Geçtiğimiz temmuz ayında Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren sosyal medya yasası kapsamında Türkiye’de günlük erişimi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir