Anasayfa / Genel / AMD’nin Akıllı Telefonlar İçin Geliştirdiği Ryzen C7 Yonga Setinin Özellikleri Ortaya Çıktı

AMD’nin Akıllı Telefonlar İçin Geliştirdiği Ryzen C7 Yonga Setinin Özellikleri Ortaya Çıktı

Qualcomm, Samsung, Mediatek ve Huawei akıllı telefonlar, tabletler ve giyilebilir cihazlar için en büyük yonga üreticileri olarak öne çıkıyor. Rockchip gibi daha ufak şirketler de var, oysa yeni bir sızıntıya göre AMD bu alanda güçlü bir oyuncu olarak sahne almaya hazırlanıyor.

Twitter kullanıcısı HansDeVriesNL kadar saptama edilen bir sızıntıya tarafından AMD, Ryzen işlemcilerinin PC’lerde ve meslek istasyonlarındaki üstün performansını zeki telefonlara taşıyacak bir yonga seti üstünde çalışıyor. görünüşe göre AMD’nin üstünde çalıştığı yonga seti “Ryzen C7” adını taşıyor ve ARM çekirdeklerinden güç alıyor.

AMD Ryzen C7 yonga seti, işlemci ve grafik tarafında gösterişli bir performans vadediyor

amd ryzen c7 yonga seti

AMD Ryzen C7, ARM kadar yakın zamanda duyurulan Cortex X1 mimarisine dayanan 3 GHz saat hızına sahip iki adet Gaugin Pro çekirdeğini, 2.6 GHz’de çalışan iki adet Cortex A78 çekirdeğini ve 2 GHz hızında çalışan dört adet düşük dinç Cortex A55 çekirdeğini barındıran 8 çekirdekli bir işlemci.

Yonga setinde, AMD ve Samsung’un 2019 yılında kurduğu ortaklığın ürünü olarak RDNA 2 grafik mimarisini temel bölge 4 çekirdekli bir birim yer alıyor. Bu birimin Samsung Galaxy S20’de yer alan Adreno 650’den yüzde 45 daha çabuk olduğu ve ışın izleme teknolojisini mobil cihazlara getireceği belirtiliyor. Tüm bunlar 144 Hz’de 2K ekran desteği ve LPDDR5 RAM ile birleştiğinde Ryzen C7 hakiki bir canavar olarak karşımıza çıkabilir.

AMD, ARM tabanlı dizüstü bilgisayarların kapısını açabilir

amd ryzen c7 rdna

AMD’nin yonga setinin 5 nm teknolojisiyle TSMC tarafından üretileceği ve çift SIM desteğine sahip entegre bir Mediatek 5G UltraSave Modem kullanacağı da söylentiler arasında. Eğer sızıntılar gerçekleşirse, AMD mobil alana iddialı bir antre yapabilir.

AMD Ryzen C7, kağıt üstündeki yüksek performansına bakılırsa dizüstü bilgisayarlara karşın bir yonga seti de olabilir. Zeki telefon pazarında ise bu birleşimi Samsung’un Exynos yonga setinde görebiliriz. Diğer yana AMD, portatif cihazlarda ARM devrini başlatabilir.

Hakkında admin

Check Also

PlayStation Plus’ın Bu Ayki Ücretsiz Oyunları Açıklandı

PlayStation Plus’ın Bu Ayki Ücretsiz Oyunları Açıklandı

Sony’nin aylık abonelik sistemi PlayStation Plus, her ay yeni ücretsiz oyunlarla karşımıza çıkıyor. Bu ayın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir