Anasayfa / Genel / AMD Ryzen 5000 ‘Cezanne’ APU’ya Ait Bazı Bilgiler Ortaya Çıktı

AMD Ryzen 5000 ‘Cezanne’ APU’ya Ait Bazı Bilgiler Ortaya Çıktı

AMD ’nin Cezanne kod adlı yeni nesil Ryzen 5000 APU ’su bir defa daha ortaya çıktı oysa bu sefer cihazın ID ’si de CPU ve GPU tarafında hangi özelliklerin beklenmesi gerektiğini gösteren detaylarla birlikte onaylanmış oldu. Ayrıca CPU ve GPU tarafında Zen 3 ve Vega formunda yeni ve tazelenmiş teknolojilerin karşımı kullanılacak.

Önümüzdeki sene çıkacak masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarda yer alacak olan Ryzen 5000 APU ’ya güç verecek olan Cezanne APU ailesi hakkında bazı şeyler hâlihazırda biliniyor. Cezanne ailesi, nisan ayından bu yanlamasına meydana çıkan dizüstü bilgisayarlarda kullanılan ve önümüzdeki aylarda masaüstü AM4 platformlarına da çıkış yapacak olan Renoir 4000 APU ailesinin yerine geçecek.

AMD Cezanne APU ’ları:

amd ryzen 5000 apu id

Dün, ‘Komachi’ isimli bir Twitter kullanıcısı AMD Cezanne APU ’larının 1638 aygıt ID ’si aşağıda çıkacağını ve asgari 13 PCl ID ’si olacağını doğrulamış oldu ama bu bilgiler daha önce ‘Rogame’ isimli bir Twitter kullanıcısı göre da ortaya çıkarılmıştı. AMD Renoir ailesi, 1636 PCl ID ’sini kullanırken düşük seviye Van Gogh serisi APU ’lar 163F PCl ID ’si kullanacak.

Komachi, keza Cezanne APU ’larda GFX9 mimarisinin temel alındığını söyledi. Bu da yeni tür APU ’larda gelişmiş bir Vega sürümünün görüleceği anlamına geliyor. İşin daha garip tarafıysa Cezanne APU ’ların Renoir APU ’lar gibi yeni bir CPU çekirdeğini içerecek olmasının yanı sıra bunu, GPU çekirdeğinin geliştirilmiş revizesiyle yapacak olması.

Bunlara ilave olarak Cezanne APU ’ların AM4 platformlarına geleceği iddia edildi ki bu da soketin 2021 yılına değin daha kullanılacağını ve AMD ’nin AM5 yükseltmesini 2022 yılında yapacağı anlamına geliyor. Zen 3 Vermeer masaüstü yongalarının da bu yıl yayınlanacağı göz önünde bulundurulursa bunun mümkün olduğunu bildirmek mümkün.

AMD CPU yol haritası:

amd cpu yol haritası

Cezanne ailesi, dizüstü bilgisayarlarda iki segmente bölünüyor; bunlar yüksek performans Cezanne-H, düşük performans Cezanne-U şeklinde karşımıza çıkıyor. İşlemciler, hâlihazırda var olan yongalardakiyle benzer FP6/AM4 paketlerine sahip olacak. Bu; bir BGA platformu ve aynı tasarımı kullanması doğru dizüstü bilgisayar üreticilerine de asistan olacak. Masaüstü kullanıcıları, esas kartlarında herhangi bir değişim yapmadan var olan işlemcileri üzerinden güncelleme yapabiliyorlardı.

Cezanne APU ’suna güç veren esas GPU, var olan Vega GPU ’sunun gelişmiş bir sürümü olacak. Daha önce ortaya meydana çıkan bilgilerde Cezanne APU ’ların TSMC N7 devreleriyle üretileceği açıklama ediliyordu. anlaşılan GPU tarafı aynı geliştirmeleri alırken CPU tarafı bir kere daha büyük güncelleme alan taraf olacak. AMD Cezanne Ryzen 5000 APU ’lar 2021 yılında raflardaki yerini alacak.

Hakkında admin

Check Also

Apple, iPhone 12 ve iPhone 12 Pro'yu Türkiye'de Ön Siparişe Açtı (Kaç TL?)

Apple, iPhone 12 ve iPhone 12 Pro’yu Türkiye’de Ön Siparişe Açtı (Kaç TL?)

Apple’ın geçtiğimiz günlerde Türkiye fiyatlarını açıkladığı iPhone 12 serisinden iki model ön siparişe açıldı. iPhone …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir