Anasayfa / Genel / AMD, GPU Satışlarında Intel ve NVIDIA ’yı Geride Bıraktı

AMD, GPU Satışlarında Intel ve NVIDIA ’yı Geride Bıraktı

Son dönemde AMD, teknoloji pazarında uzun süre rakipsiz olan Intel ve NVIDIA ’yı epeyce sıkıştırmaya başladı. Pazar payı anlamında liderliği ele alamasa da firmanın ilerleyişi sektördeki en ilgi çekici hikâyelerden biri olmayı başardı.

Yapılan incelemeler da firmaların arasındaki rekabette yaşanan değişimleri ortaya koyuyor. Yeni yapılan bir araştırmaya tarafından işyeri, 2013 yılından bu yanlamasına yaptığı ekran kartı satışlarında rakiplerinin önünde yer alıyor.

Yarım milyardan fazla satmak:

amd radeon

Jon Peddie Research (JPR) adlı araştırma kuruluşuna göre AMD, ekran kartı pazarına girdiğinden bu yandan geçen takriben 7 yıllık sürede 533 milyon kart satmayı başardı. Bu da pazardaki toplam satışların %22 ’sini oluşturuyor. 

Firmanın rakiplerine baktığımızda NVIDIA ’nın %16, Intel ’inse %62 ’lik bir pazar payına sahip olduğu göze çarpıyor. Intel ’in ulaştığı rakam, her Intel işlemcinin bir entegre Intel ekran kartı olduğunu düşündüğümüzde gayet alışılagelmiş.

Talep konusundaysa AMD her iki rakibinin de önünde yer alıyor. JPR ’nin raporuna kadar AMD ’nin satışlarının %36 ’sı grafik işlemci satışı olarak gerçekleşiyor. Onu %25 ile APU satışları takip ederken konsollar için kullanılan parçalar da toplamda %29 ’luk bir paya sahip. 

genellikle GPU satışları düşüyor:

amd radeon

öte taraftan 2020 yılının ilk çeyreğinde GPU pazarı %5,3 ’lük bir düşüşle karşılaştı. AMD satışlarındaki düşüş %16,6 olurken NVIDIA da %13,6 ’lık bir düşüş yaşadı. Intel ise satışlarını binde beş oranında da olsa artırmayı başardı.

Yılın birincil çeyreği firmalar açısından fazla da başarılı geçmiş olmasa da yaşanan sıkıntıları ve salgın nedeniyle miktar zincirlerinde oluşan aksamayı göz önüne aldığımızda bu şart hiç de şaşılacak yok. İlk çeyrekte kan kaybeden AMD ’nin yeni nesil Big Navi kartlarıyla birlikte nasıl bir performans sergileyeceğini hep birlikte göreceğiz.

Hakkında admin

Check Also

SpaceX, Starship Prototipine Burun Konisi ve Kanatçık Taktı

SpaceX, Starship Prototipine Burun Konisi ve Kanatçık Taktı

SpaceX’in Ay’a ve Mars’a verimli ve kolay bir şekilde ulaşmak için geliştirdiği Starship uzay aracı, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir