Anasayfa / Genel / Amazon’un Otonom Araç Girişimi Zoox’u 1.2 Milyor Dolara Satın Aldığı Söyleniyor

Amazon’un Otonom Araç Girişimi Zoox’u 1.2 Milyor Dolara Satın Aldığı Söyleniyor

The Information ve The Financial Times’a kadar Jeff Bezos ’un sahibi olduğu e-ticaret ve bulut bilişim şirketi Amazon, sürücüsüz araç girişimi Zoox‘u bünyesine kattı. Her iki kaynak da, anlaşmanın 1,2 milyar dolardan fazla bir miktar karşılığında gerçekleştiğini öne sürüyor.

Laf konusu satın alma, Amazon ’un otonom sürüş teknolojisine yönelik daha önce yaptığı küçük start-up yatırımları ve şirket içindeki dahili çalışmalara kıyasla şimdiye dek bu alana karşın attığı en büyük adımı temsil ediyor. Ayrıca bu uzlaşma, süpermarket zinciri Whole Foods (13.7 milyar dolar) ve kundura perakendecisi Zappos‘tan (1.2 milyar dolar) daha sonra, Amazon’un en büyük satın almalarından biri olacak.

amazon sürücüsüz araç

Amazon ’a yakın bir kaynak The Financial Times’a verdiği demeçte, firmanın Uber, Waymo ve diğer şirketlere karşı taraf olacak bir otonom araç filosu oluşturmayı planladığını söyledi. aynı zamanda Amazon, dağıtım ağını sağlamlaştırmak için de otonom araç teknolojisine yönelmiş olabilir. Eğer şirket başarılı olursa, 7/24 çalışan, aynı gün teslimat opsiyonu karşılayan ve kargo teslim sürecinde insan müdahalesini ortadan kaldıran kendi kendine çalışan kamyonlara sahip olabilir.

Aktarılan bilgilere kadar iki taraf arasındaki görüşmelerin kayda değer bir kısmı, Amazon‘un şirkete yatırım yapmaya devam etme taahhüdü etrafında döndü. Zoox’un, Twitch örneğinde olduğu gibi Amazon’dan egemen çalışacağı bildiriliyor. 2014 yılında 970 milyon dolar karşılığında Amazon ’un bünyesine geçen oyun odaklı canlı yayın platformu, buna rağmen bağımsızlığını kaybetmemişti.

Zoox’un, Twitch gibi Amazon’dan bağımsız olarak çalışacağı söyleniyor

zoox amazon

Yaklaşık 1000 çalışanı bulunan Zoox, direksiyon simidi olmayan ve çift yönü olan olarak gidebilen en ince ayrıntısına kadar otonom bir araç üzerinde çalışıyor. Mesela, araç gizli bir sokakta sıkışırsa, süratli bir şekilde aksine dönebilir. Ön ve arka kısmını benzer tasarımla geliştirilen otomobil, hem sürüş hem de teslimat hizmetleri için fazla faydalı olabilir.

Zoox, 2020’de kendi robotaksi hizmetini başlatmayı planladı, ama yazılımı hazır olmadığı için bu planını ertelemek zorunda kaldı. Google çatısı altında etkinlik gösteren Waymo, banliyö alanlarında sürücüsüz vasıta hizmeti sunan tek şirket konumunda oysa firma, otonom araçların kullanımının şehir halkı içindeki topluluk sebebiyle fazla daha güç olacağını söylüyor. 

Hakkında admin

Check Also

Güney Afrikalı Bilim İnsanlarından Ses Getirecek Proje: Güneş Karartılacak

Güney Afrikalı Bilim İnsanlarından Ses Getirecek Proje: Güneş Karartılacak

Küresel iklim değişikliği tüm dünyayı etkilemeye devam ederken Güney Afrikalı bilim insanları, küresel iklim değişikliğinin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir