Anasayfa / Genel / Amazon, Suni Zekâya Sahip Yeni Paketleme Sistemleriyle Ürün Hasarlarını %24 Azalttı

Amazon, Suni Zekâya Sahip Yeni Paketleme Sistemleriyle Ürün Hasarlarını %24 Azalttı

Dünyanın en büyük perakende satmak şirketi olan Amazon, kendisine milyon dolarlar tasarruf ettirecek yapay zekâ destekli yeni bir paketleme sistemi kullanmaya başladı. Bu yeni ambalajlama sistemi, otomatik olarak açıklanmış ürünlere, ürünlerin lojistik özelliklerine göre özel ambalajlama teknikleri atayabiliyor. Bu sayede Amazon, ürünlerde taşıma sırasında ortaya çıkan hasarları %24 oranında düşürebilmeyi başarıyor. Amazon’un sistemlerinin kaynağını kullanıcılara açması durumunda paketleme sonucu meydana gelen hasarlardan şikâyetçi olan binlerce perakende şirketinin bu özellikten faydalanabileceği belirtiliyor.

Amazon bünyesinde hâlihazırda polietilen çanta, T şekilli katlanabilir kutu ve karbon kutu şeklinde birçok ambalajlama yöntemi bulunuyordu. Kullanıcıların karar verdiği ambalajlama seçeneklerinin ise daha dirençli olanları doğal olarak müşterilere daha pahalıya mülk oluyor. Ama daha dayanıksız paketleme seçeneklerini tercih eden kullanıcıların ürünleri nakliye esnasında zarar gördüğündeyse, Amazon müşterilerine yüklü tazminatlar ya da kargo bedellerini geri ödemek zorunda kalıyordu. 

Amazon’un yeni ambalajlama sistemi nasıl çalışıyor?

Amazon ürün paketleme

Amazon’un yeni paketleme sistemi iki kademeli bir yol izliyor. Sistem başlangıçta her ürünün taşıma sırasında alabileceği hasarı; var olan paketleme sistemlerini, ürünün özelliklerini, taşıma standartlarını, ürünün ağırlık, genişlik, uzunluk ölçülerini ve aynı ürünlerin geçmiş taşımalarda aldığı hasarları karşılaştırarak hesaplıyor. Amazon’un daha dayanıklı ambalajlama sağladığı ürünler ise bu karşılaştırmaya yapay zekâ kadar eklenmiyor.

Sistem ikinci aşamada, hangi ürünler için dayanıklı paketlemenin seçilmesinin daha yerinde olabileceğini ve bununla beraber öteki paketlemelerin daha dayanıklı olabilmesi için paketin içine ne gibi materyaller eklenebileceğini araştırıyor. Sistem hem, paketlerin ağırlıklarını, taşıma giderlerini, paketlerin boyutlarını ve mevcut paketlemeye sahip ürünlerin geçmiş satmak rakamlarını inceliyor.

Bütün yapılan bu ölçümlerin ve incelemelerin arkasında sistem son olarak, ürünün tehlikesiz bir şekilde taşınacağı, asgari nakliye maliyetine sahip ve müşterinin şikâyet etmesine lüzum kalmayacak şekilde en düşük hasarı almasını sağlayacak olan paketleme yöntemini seçiyor. Amazon bu yeni sistem doğruca, %24’lük hasar azaltma oranının yanı sıra, bütün gönderilen ürünlerde %5′lik bir taşıma maliyeti küçülmesi ve keza paketleme malzemeleri maliyetlerinde de %2’lik bir azalma sağlayabildiklerini belirtiyor.

Hakkında admin

Check Also

Marvel Evreninde Geçecek Fantastik Dörtlü Filmi Geliyor: Oyuncuları, Konusu ve Çıkış Tarihi

Marvel Evreninde Geçecek Fantastik Dörtlü Filmi Geliyor: Oyuncuları, Konusu ve Çıkış Tarihi

Geçtiğimiz yıl Yenilmezler serisinin Endgame filmiyle bir dönemi kapatmasıyla birlikte Marvel hayranları yeni teoriler üretmeye …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir