Anasayfa / Genel / Amazon, İklim Değişikliğiyle Mücadele İçin 2 Milyar Dolar Harcayacak

Amazon, İklim Değişikliğiyle Mücadele İçin 2 Milyar Dolar Harcayacak

İklim değişikliği ve bundan kaynaklı küresel ısınma tüm dünyada keza devletlerin keza de uluslararası kurumların en kayda değer mücadele başlıklarından biri durumunda. Çevrimiçi perakende devi Amazon‘un kurucusu ve CEO’su Jeff Bezos kadar yapılan açıklamaya kadar şirket, iklim değişikliğiyle çaba dahilinde 2 milyar dolarlık yatırım yapacak.

Amazon kadar oluşturulan Climate Pledge Fund (İklim Teminat Fonu), sektördeki karbonsuz enerjiye geçişte yenilikçi işletmelerin ve değişik sektörlerden şirketlerin çabalarına yardım olmayı hedefliyor. Bezos, öngörülü girişimcilere tezgâhtar olarak karbon etkisini azaltmayı ve daha sürdürülebilir bir faaliyeti hedeflediklerini kaydetti. Bezos, imal öncesi aşamasındaki girişimlerden yerleşik şirketlere dek tüm seviyelerdeki şirketlere destek olacaklarını söyledi.

Amazon, Paris Anlaşması’nın hükümlerine destek olmaya çalışıyor:

Amazon

Her potansiyel yatırımı; karbonsuz enerjiye geçişi ve gelecek nesiller için gezegeni korumayı hızlandırıp hızlandırmayacağına göre inceleyeceklerini söyleyen Bezos, geçen yıl karbon but izini azaltma yönündeki çabalarını hızlandırma sözü vermiş ve öteki şirketleri de fona katılmaya çağırmıştı. Bu fon, iklim değişikliğiyle mücadelede kabul edilen Paris Anlaşması‘nın hedeflerine yardımcı olmayı amaçlıyor.

Bezos’un çağrısından bu yandan fona katılan şirketler arasında ABD’li telekomünikasyon devi Verizon, İngiliz tüketim malları şirketi Reckitt Benckiser ve Hindistan merkezli teknoloji devi Infosys de yer alıyor. Amazon, 2025 yılına dek %100 yenilenebilir enerji, 2040 yılına değin da tamamen karbonsuz enerji kullanmayı hedefliyor. Şirket, lojistik faaliyetlerinde de benzinle çalışan araçlar yerine 100.000 elektrikli kamyonet kullanmayı hedefliyor. İlk kamyonetin 2021 yılında yola çıkacağı, tüm filonunsa 2030 yılında faaliyete geçeceği belirtiliyor.

Amazon

Amazon; ulaşım, lojistik, enerji üretimi, depolama, imalat, gıda ve tarım gibi sektörlerde faaliyet yürüten dağıtılmış şirketlere yatırım yapacak. Şirket, ekonomiyi ‘karbonsuzlaştırmayı’ ve gezegeni kurtarmayı hedefleyen fona diğer yatırımcıları da sürüklemek istiyor. Amazon daha önce kendi çalışanları göre da iklim değişikliğiyle mücadelede yeterince çabuk davranmamakla eleştiriliyordu. Dünya çapında 91 yenilenebilir enerji projesine yatırım yapan Amazon, dünyanın farklı alanlara yönlendirilmiş yerlerindeki baştan ağaçlandırma çalışmalarına da yardım veriyor. 

Hakkında admin

Check Also

Ibrahimovic, EA Sports'un Yüzünü ve İsmini İzinsiz Kullandığını İddia Etti

Ibrahimovic, EA Sports’un Yüzünü ve İsmini İzinsiz Kullandığını İddia Etti

Futbol severlerin severek oynadığı FIFA serisi ekim ayında yeni oyununa kavuştu. FIFA 21, bu sene …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir