Anasayfa / Genel / Alman İlaç Devi Bayer 10,9 Milyar Dolar Tazminat Ödeyecek

Alman İlaç Devi Bayer 10,9 Milyar Dolar Tazminat Ödeyecek

İlaç, alıcı sağlığı ve tarım ürünleri edinmek üzere üç öbür alanda etkinlik bildiren Bayer, Roundup adlı yabani otla çaba ilacının içindeki glifosat maddesinin kansere yol açtığı gerekçesiyle ABD ’de hakkında açılan davalarda uzlaşma yoluna gitti. Deutsche Welle Türkçe ’nin aktardığı bilgilere kadar Alman şirket, davacılara tazminat olarak 10 milyar 900 milyon dolar ödeyecek.

Bayer, konuya ilişkin yaptığı açıklamada davacıların büyük bölümüyle anlaşıldığını ve söz konusu ödeme karşılığında açılan 125 bin davanın dörtte üçünün geri çekileceğini bildirdi. sırası gelmişken davanın merkezinde bulunan Roundup adlı ilacın Türkiye ’de de satışta olduğu biliniyor oysa henüz kayıtlara geçmiş bir dava bulunmuyor.

bayer tazminat

Geçtiğimiz yıl 43,5 milyar euro satmak cirosuna ulaşan Bayer, 2018’de ABD’li tarım şirketi Monsanto‘yu satın almıştı. Söz konusu şirketin geliştirdiği Roundup ilacı yüzünden kansere yakalandıklarını iddia eden kişilerin açtığı davalarla mücadele eden Alman firma, davacılara milyarlarca dolar tazminat ödemeye mahkum edilmişti. 

Davaların kamuoyunda ses getirmesi ve astronomik tazminatlarla sonuçlanması, benzer iddiadan binlerce kişinin daha Bayer ’e dava açmasına niçin oldu. 150 takvim bir geçmişe sahip olan köklü marka, glifosat maddesi hakkındaki iddiaları emin bir dille reddediyor.

Bayer, ilaçta bulunan glifosat maddesinin kansere yol açtığı yönündeki iddiaları reddediyor

bayer abd dava

öte taraftan Amerikan Çevre Koruma Ajansı (EPA), itinalı kullanıldığı takdirde glifosatın tehlikesiz olduğunu belirtiyor. Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı (IARC) ise 2015 yılında glifosatı “halk için muhtemel kanserojen maddeler” sınıfına almıştı. Dünya Sağlık Durumu Örgütü ’nün (DSÖ) 2016 tarihli raporunda da, glifosat barındıran yiyecek ürünlerinin yüksek ihtimalle kanserojen olmadığı ifade edilmişti. bu arada IARC ’nin DSÖ çatısı aşağı bir kurum olduğu da söylemeden geçmeyelim.

Bayer, glifosat davasındaki taraflara 10 milyar 900 milyon dolar ödeyerek, omuzlarındaki dava yükünü büyük ölçüde hafifletecek. Alman şirket, Roundup ilacıyla ilgili olarak ABD’de açılan toplam 125 bin davanın dörtte üçünden kurtulmuş olacak, oysa milletlerarası kurumların görüşlerine bakarsak laf konusu ilacın kansere yol açıp açmadığı konusunda tartışmalar daha uzun süre devam edecekmiş gibi görünüyor.

Hakkında admin

Check Also

Türk Motosiklet Sürücüsünün Radara Yakalanmamak İçin Bulduğu Çözüm Deşifre Oldu

Türk Motosiklet Sürücüsünün Radara Yakalanmamak İçin Bulduğu Çözüm Deşifre Oldu

Radar sistemleri, hız sınırlarını aşarak hem kendi hem de trafikteki diğer kişilerin hayatlarını tehlikeye atan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir