Anasayfa / Genel / Akkuyu Nükleer Güç Santrali ’nin İkinci Ünitesinin Yapımına Başlandı

Akkuyu Nükleer Güç Santrali ’nin İkinci Ünitesinin Yapımına Başlandı

Yapımına 2015 yılında başlanan ve Cumhuriyet ’in 100. yılında bitirilmesi planlanan Akkuyu Nükleer Zorlama Santrali için bugün yeni ve manâlı bir adım daha atıldı. AKKUYU NÜKLEER A.Ş. Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Anastasia Zoteeva, Akkuyu Nükleer Güç Santrali ’nin ikinci ünitesinin yapımına geçildiğini açıkladı.

Sputnik ’e açıklama yapan Anastasia Zoteeva, santralin birinci ve ikinci ünitelerinde aynı anda üretim ve montaj çalışmalarının yürütüldüğünü belirtti. Zoteeva, “İkinci ünitede reaktör dairesi ve makine dairesi edinmek üzere her iki dairenin temelinin betonlama çalışmalarının tamamlanması için çalışıyoruz” biçiminde açıklamada bulundu.

İkinci ünitenin yapımına başlandı:

akkuyu

Mersin ’de bulunan Akkuyu Nükleer Baskı Santrali ’nin birinci ünitesinin yapımına 2018 yılında başlanmıştı. Zoteeva, birinci ünitede türbin dairesinin temelinin betonlama çalışmalarının bittiğini, karot tutucunun yerleştirildiğini, hemen de koruma binasındaki iç koruma kılıfının ikinci katmanının montajı için hazırlıkların yapıldığını söyledi. Zoteeva, açıklamalarına şu şekilde devam etti:

“Bu yılın planlarında, dış duvarların yapımını 26. işarete değin tamamlamak var. Ardından reaktör soğutma borusunda kaynak çalışmalarına geçmeyi planlıyoruz. aynı zamanda yapım ve montaj üssü, yakıt deposu, tüneller ve diğer fazla sayıda asistan tesis üzerinde çalışmalar devam ediyor.”

akkuyu

AKKUYU NÜKLEER A.Ş. Genel Müdürü ve Idare Heyeti Başkanı Anastasia Zoteeva, santralin üçüncü ünitesiyle ilgili de bir data verdi. Zoteeva, üçüncü ünitede de plana uygun bir şekilde delme ve patlatma çalışmalarının yapıldığını açıklama etti.

Toplamda 4.800 MW kurulu güce sahip 4 reaktörden oluşacak santralin kurulumuna ilişkin Rusya ile yapılan hükûmetler arası anlaşma, 2010 yılında imzalanmıştı. 2015 yılında temeli atılan nükleer santralin 1. ünitesinin inşası için inşaat lisansı, Türkiye Atom Enerjisi Kurumu kadar 2018 yılında verilmişti. 

Hakkında admin

Check Also

PlayStation Plus’ın Bu Ayki Ücretsiz Oyunları Açıklandı

PlayStation Plus’ın Bu Ayki Ücretsiz Oyunları Açıklandı

Sony’nin aylık abonelik sistemi PlayStation Plus, her ay yeni ücretsiz oyunlarla karşımıza çıkıyor. Bu ayın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir