Anasayfa / Genel / Afiyet Bakanı Fahrettin Koca, Son Ayda Koronavirüsten Hayatını Kaybedenlerin Yaş Ortalamasını Açıkladı

Afiyet Bakanı Fahrettin Koca, Son Ayda Koronavirüsten Hayatını Kaybedenlerin Yaş Ortalamasını Açıkladı

Afiyet Bakanı Fahrettin Koca, gün içerisinde Avrupa Birliği üyesi ülkelerin Ankara büyükelçileriyle çevrimiçi ortamda bir görüşme gerçekleştirdi. Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu tarafından organize edilen ve 26 AB üyesi ülkenin büyükelçisinin katıldığı buluşma sonrası Bakan Koca ’dan gündeme dair bir takım talimat geldi.

Yaptığı açıklamalarda Avrupa Birliği ’ne tam üyeliğin stratejik bir hedef olduğunu dile getiren Sıhhat Bakanı, salgın sürecindeki Türkiye / AB ilişkilerinden de bahsetti. Koca, salgın süreciyle birlikte Türkiye ’nin yalnızca siyasi ve ekonomik alanda değil, sağlık alanında da AB ’ye kuvvet katacağının anlaşıldığını belirtti.

Sağlık Durumu Bakanı Fahrettin Koca, son bir ayda koronavirüsten hayatını kaybedenlerin yaş ortalamasını açıkladı:

5 Haziran koronavirüs tablosu

Fahrettin Koca, Türkiye ’de her geçen gün daha iyiye giden bir koronavirüs tablosu olduğunu sürekli dile getiriyor. Koca, bugün yaptığı açıklamalarda da yeni olgu sayılarına oranla hastaneye yatış gerektiren, yoğun bakımda peşine düşüp takip edilen hasta sayısının her geçen gün düştüğünü tekrardan hatırlattı.

Türkiye ’nin günlük 50 binin üstünde deneme yapma kapasitesine sahip olduğunu vurgulayan Bakan Koca, şu belli başlı kadar yapılan test sayısını 2 milyon 209 bin 583 olarak, son bir ayda koronavirüsten hayatını kaybedenlerin yaş ortalamasını ise 74,6 olarak açıkladı.

Erken çare protokolleri doğru yatan hastalardaki pnömoni gelişme oranını %60 ’tan %3’e dek düşürmeyi başardıklarını ifade eden Koca, böylece yoğun bakımda yatan hastalarda vefat oranının %58’den %7’ye dek düştüğünü belirtti.

koronavirüs

Bakan Koca, açıklamalarında hem kastedilen normale dönüşün, salgın koşulları aşağı olası olacak en iyi şekilde sürdürülebilecek ‘kontrollü sosyal hayat’ olduğunun altını çizdi. Bu süreçte karamsarlığa düşmeden ve rehavete kapılmadan başarılı olmayı umut ettiklerini de sözlerine ekleyen Sağlık Bakanı, son olarak Türkiye ’nin önümüzdeki günlerde afiyet turizminin kayda değer bir merkezi olacağını söyledi.

Hakkında admin

Check Also

Sosyal Medyadaki ‘Trendyol’dan Kart Bilgileri Çalındı’ İddialarına Trendyol’dan Cevap

Sosyal Medyadaki ‘Trendyol’dan Kart Bilgileri Çalındı’ İddialarına Trendyol’dan Cevap

Ülkemizdeki sosyal medya kullanıcıları, birkaç saattir Trendyol ile ilgili bir meseleyi konuşuyorlar. İddialara göre Trendyol, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir