Anasayfa / Genel / AFAD ’dan Bingöl Depremiyle İlgili Açıklama: 77 Artçı Deprem Meydana Geldi

AFAD ’dan Bingöl Depremiyle İlgili Açıklama: 77 Artçı Deprem Meydana Geldi

Dün akşam saatlerinde merkez üssü Bingöl Karlıova olan 5.7 büyüklüğünde bir yer sarsıntısı meydana gelmişti. Bu olayın ardından pek çok yapı hasar görürken toplamda 1 vatandaşımız şehit oldu. Bir yer sarsıntısı fırtınası bekledikleri için özellikle kerpiç evlere girilmemesi gerektiğini söyleyen Kızılay Başkanı ’nın, sözlerinin gerisinde bir açıklama da AFAD ’dan geldi. 

AFAD, yaptığı açıklamada 5.7 şiddetinde depremin ardından 77 artçının yaşandığını söyledi.

AFAD’ın yaptığı açıklama:

“4.06.2020 tarihi saat 17.24’te Bingöl ili Karlıova ilçesinde 5.7 büyüklüğünde bir zelzele meydana gelmiştir. Meydana gelen yer sarsıntısı sonrası 2’si 4 üzeri elde etmek üzere 77 artçı zelzele meydana gelmiştir.

Sıhhat Bakanlığı’ndan alınan bilgiye takriben zelzele nedeniyle Bingöl’de 17 vatandaşımız, etkilenmiş, 1 emniyet korucumuz şehit olmuştur. Erzurum’da 4 vatandaşımız etkilenmiştir.”

AFAD, 3 vatandaşımızın tedavisinin tamamlandığını, 18 vatandaşımızın ise tedavilerinin devam ettiğini bildirirken, hasarın 3 köyde (Dinarbey, Elmalı, Kaynarpınar) yoğunlaştığını söyledi. 

8 vatandaşın göçük altından çıkarıldığını söyleyen AFAD, “Afiyet Bakanlığı kadar olay yerine 20 ambulans, 12 UMKE arabulucu, 1 mobil komuta aracı, ivedi müdahale ünitesi ve 1 lojistik araç sevk edilmiştir. Siirt, Mardin, Batman, Ağrı, Ankara, Bursa ve Malatya illeri teyakkuza geçirilmiştir.” açıklaması yapıldı.

Depremde hayatını kaybeden 1 vatandaşımıza başsağlığı, yaralananlara ise ivedi şifalar diliyoruz. Hem, artçı sarsıntıların devam etme ihtimalinden nedeniyle, kerpiç evler ilk olarak almak üzere hasar atama evlerde bulunulmaması öneriliyor. 

Hakkında admin

Check Also

Türkiye'de Gönüllü Olacak 550 Kişiye Koronavirüs Aşısı Uygulanacak

Türkiye’de Gönüllü Olacak 550 Kişiye Koronavirüs Aşısı Uygulanacak

2020 yılının bir numaralı gündem maddesi olan koronavirüs salgını, olağan hayatımızı tümüyle değiştirdi. Uzmanlar, bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir