Anasayfa / Genel / Acemi Drone Pilotluğu Lisansı Nasıl Alınır? İHA-1

Acemi Drone Pilotluğu Lisansı Nasıl Alınır? İHA-1

Dronelar, bundan böyle kişisel hobilerimiz arasında girebilecek kadar yaygınlaştı. Oysa 500 gram ve üstünde ağırlığa sahip olan droneları uçurmak için devlete ait lisansa ihtiyacınız var. Söz konusu lisansların kapsamı, drone uçurma amacınıza kadar de değişiyor. Eğer amatör şekilde, sportif amaçlı hobiniz varsa Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü ’nden bedava lisans alabiliyorsunuz. 

Eğer amacınız ticari uçuşlar yapmak, drone üretimi veya satışı yapmak ise amatör ve sportif lisans işinize yaramıyor. Her Yerde altını çizmek icabında bu lisans, 500 gram ve üstünde ağırlığa sahip drone sahibi olup, kurallara uyarı ederek uçuş yapmak isteyenler için geçeli. Eğer amacınız ticari olarak kullanacağını görüntüler çekmek, ölçümler gerçekleştirmek ise ticari lisansa ihtiyacınız var.

drone pilotluğu lisansı

Ücretsiz drone lisansı nasıl alınır? 

Adım #1: iha.shm.gov.tr adresine gidin, Adım #2: Kayıt oluşturun, Adım #3: Hesabınıza antre yapın,  Adım #4: İşlemler menüsünden İHA Pilot Tescil Başvurusu seçeneğine tıklayın, Adım #5: SMS ve e-posta yoluyla gelen onay kodlarını girin, Adım #6: Lisans tipi olara İHA – 1 Sportif / Acemi seçeneğini onaylayın, Adım #7: Vesikalık fotoğrafınızı yükleyin,  Adım #8: Sınav ol seçeneğine tıklayın,  Adım #9: 20 soruluk sınavı tamamlayın, Adım #10: Eğer başarılı olduysanız 1 gün içinde tarafınıza resmi olarak dönüş yapılacak.

Aldığınız lisans ile 500 gram ila 25 kilogram arasında değişen ağırlıklara sahip droneları amatöre bir şekilde sportif amaçlı olarak uçurabilirsiniz. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü ’nün de belirttiği üzere bu uçuşları insanların yoğun şekilde bulunduğu kent içi alanlarda yapamazsınız. Keza sivil olarak girmenizin yasaklanmış olduğu havaalanı ve askeri bölgeler üstünde drone uçuramazsınız.

Söz konusu drone lisansı, 500 gram ve üstünde drone aracına sahipseniz almanız koşul. Eğer bu ağırlığın aşağı bir drone aldıysanız, lisansınız olmadan acemi ve sportif uçuşlar yapabilir, kurallara uyarı ederek hobi amaçlı denemelerde bulunabilirsiniz.

Hakkında admin

Check Also

Microsoft'tan Xbox Oyunları İçin Black Friday İndirimi Başladı: İşte İndirime Giren Oyunlar

Microsoft’tan Xbox Oyunları İçin Black Friday İndirimi Başladı: İşte İndirime Giren Oyunlar

Microsoft, Xbox kullanıcıları için Black Friday indirim kampanyası başlattı. Kampanya kapsamında birçok oyun indirime girerken …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir