Anasayfa / Genel / ABD’nin Kaliforniya Eyaleti, Araçlarda ‘Sıfır Emisyon’ İçin Yeni Bir Adım Attı

ABD’nin Kaliforniya Eyaleti, Araçlarda ‘Sıfır Emisyon’ İçin Yeni Bir Adım Attı

Yaşadığımız gezegenin geleceği için daha pozitif sorumluluk edinmek zorunda olduğumuz bir dönemdeyiz. Karşı karşıya olduğumuz iklim krizi, dünyayı harekete geçirdi ve gelecekte karşılaşacağımız felaketlere karşısında önlemler almaya başladık. Tüketim konusunda kişisel olarak atabileceğimiz adımlar haricen daha büyük ve kitlesel adımlar atılması gerekiyor. Bu doğrultuda ülkemizde başlatılan sıfır atık kampanyası gibi kampanyalar örnek gösterilebilir. Dünyadaysa özellikle araçların emisyonlarını sıfıra çökertmek ve daha ‘yeşil’ araçların kullanımına geçilmesini sağlamak namına böylece fazla egzersiz yapılıyor. 

ABD ’nin farklı eyaletlerinde de bu anlamda yeni adımlar atıldı. Kaliforniya ise bu konuda öncü eyaletlerden biri konumunda. Yeni alınan bir karara göre Kaliforniya, önümüzdeki yıllarda büyük araçların tamamını sıfır emisyon kuralına alıntı yapmak zorunda bırakacak. Natürel ancak bu karar için belirlenen zaman çok da kısa yok. Kasıt 2045 oysa bu süreçte kamyonlar ve tırlar gibi büyük araçların sıfır emisyon kuralına uyar hâle getirilebilmesi için yeni araştırmalar yapılacak. Nihayetinde araçların sıfır emisyon üretir hâle getirilmesi ve bunun bütün araçlar için kullanılabilir ya da yeni araçlar olarak pazarlanabilir hâle getirilebilmesi için bazı yenilikler gerekiyor. Kaliforniya ’nın bunu başarmak için en uygun eyalet olduğu düşünülüyor çünkü eyalet, elektrikli araç üretimine dair en yoğun çalışmaların yapıldığı bölge. 

Karbon but izi sıfıra indirgenecek:

abd kamyonlar

Atılacak bu adım, kara taşımacılığı sektöründe köklü bir başkalaşım yaratacak ve uzun vakit ve uzaklık kat eden büyük nakliyecilik araçlarının karbon etap izi sıfıra indirgenecek. Bu süreçte binek araçlar için de benzer hedefleri yer alan eyalette önümüzdeki yıllarda daha temiz bir hava için büyük yol katedilmiş olacak. aynı zamanda bu hedeflerin ve kuralların uygulanmasına dair atılan adımlar, elektrikli araçların da daha seri gelişmesi için nahoş güç görevi görecek.

Bu nesil kitlesel adımlar ne dek önemliyse bireysel olarak alacağımız önlemler de sahiden böylece manâlı. Karbon etap izimizi ölçüp nasıl azaltabileceğimize dair çalışmalar yaparak biz de gezegenimize karşısında sorumluluğumuzu yerine getirebilir, aleyhinde karşıya kaldığımız büyük kriz için daha fazla geç olmadan tedbir alabilir, çözümün bir parçası hâline gelebiliriz.

Hakkında admin

Check Also

Porsche Taycan Satışları Beklentileri Karşılayacak

Porsche Taycan Satışları Beklentileri Karşılayacak

2020 yılı hemen hiçbir şey için iyi geçen bir yıl olmadı. Otomobil üreticileri ise pandemi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir