Anasayfa / Genel / ABD’nin DSÖ Kararına, AB’den Yanıt Geldi

ABD’nin DSÖ Kararına, AB’den Yanıt Geldi

AB Komisyonu Başkanı Leyen ve AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Borrell, Amerika Birleşik Devletleri ’ne “DSÖ ile ilişkiyi kesme kararını gözden geçirmesi” çağrısında bulundu.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ve AB Dış İlişkiler ve Emniyet Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, ABD’ye “Dünya Sağlık Durumu Örgütü (DSÖ) ile ilişkiyi kesme kararını gözden geçirmesi” gerektiğini iletti. İkili, konuya ilişkin yazılmış izah etme yaparak AB’nin DSÖ’ye olan desteğinin sürdüğünü vurguladı.

Açıklamada, AB’nin öncülüğünde Dünya Sağlık Asamblesi’nde yeni herif Koronavirüs (Kovid-19) salgınına ilişkin mücadeleden alınacak derslerin bağımsız bir şekilde araştırılmasının kararlaştırıldığı hatırlatıldı. Koronavirüsü yenmek için küresel meslek birliği ve dayanışmanın zorunlu olduğu belirli açıklamada, DSÖ’nün bu mücadeleye önderlik yapmaya devam etmesi gerektiği aktarıldı.

‘Milletlerarası girişimleri zayıflatacak faaliyetlerden kaçınılmalı’

Donald Trump

Açıklamada, tüm tarafların katılım ve desteğinin sürmesi gerektiğine dikkat çekici edilerek, “Bu küresel tehdit aleyhinde karşılıklı çözüm ve iş birliğimizi geliştirmeliyiz. Uluslararası girişimleri zayıflatacak faaliyetlerden kaçınılmalı. Bu bağlamda ABD’ye kararını gözden geçirmesi çağrısında bulunuyoruz.” ifadelerine yer verildi.

ABD Başkanı Donald Trump, DSÖ’nün ABD’nin “esaslı reform” taleplerini yerine getirmediğini belirterek, “Bugün Dünya Sağlık Örgütü ile ilişkimizi sonlandırıyoruz.” açıklamasında bulunmuştu.

DSÖ ’nün COVID-19 pandemisinde dünyayı yanlış yönlendirdiğini ve Çin ’e hizmet ettiğini söyleyen Trump, açıklamalarının devamında Çin ’e de değinmişti.

Çin ’in “Wuhan virüsünün” tüm dünyaya yayılmasına izin verdiğini söyleyen Trump, “Çin, Wuhan virüsünün dünyaya yayılmasına izin verdi, DSÖ’nün de dünyayı yanlış yönlendirmesini sağladı. Bu sebeple ABD’nin DSÖ ile olan ilişkisini bitirmeye karar verdik. ABD, DSÖ’ye ayırdığı fonu başka yerlerde kullanacak” dedi.

ABD, bu açıklamasıyla DSÖ ’ye ödediği 450 milyon dolarlık fonu da durdurmuş oldu. Trump ’ın yaptığı bu açıklamalara az önce cevap vermeyen DSÖ ’nün ise en büyük fon destekçisini kaybetmesinin ardındaki nasıl bir tavır sergileyeceği bilinmiyor. DSÖ ’nün, Çin ’den sadece 40 milyon dolar değin fon aldığı biliniyor.

Hakkında admin

Check Also

'Dışkı Nakli' Yaşlanmanın Önüne Geçen Bir İlaç Olabilir

‘Dışkı Nakli’ Yaşlanmanın Önüne Geçen Bir İlaç Olabilir

Farklı üniversitelerde çalışmalarını sürdüren bir grup bilim insanı, yaşlanmayla ilgili oldukça ilginç bir çalışma yaptılar. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir