Anasayfa / Genel / ABD’deki Zorunlu Maske Uygulamasına Karşı “Maskeleri Yakın” Çağrısı (Video)

ABD’deki Zorunlu Maske Uygulamasına Karşı “Maskeleri Yakın” Çağrısı (Video)

COVID-19 salgınını en sert geçiren ülkelerin başında gelen Amerika Birleşmiş Devletleri (ABD), şu sıralar ilginç bir challenge ’a, yani meydan okumaya sahne oluyor. Salgın sürecinde işlerinden olan çalışanlar ve gelirleri azalan işletme sahipleri kadar oluşturulan bir Facebook grubu olan ReOpen NC, üyelerine maskelerini yakmaları çağrısında yer alan bir video yayınladı.

Kuzey Karolina eyaletinin başkenti Raleigh ’in Belediye Başkanı Mary-Ann Baldwin, geçtiğimiz çarşamba günü yaptığı açıklamada büyük kasaba genelinde maske kullanımının zorunlu olacağını duyurmuştu. Karantina sürecinde özgürlüklerinin kısıtlanmasına karşısında pek fazla kampanyaya imza atan ReOpen NC grubunun kurucu ortağı Ashley Smith, bu yasağa uymayacaklarını ve direneceklerini söyledi.

Paylaştığı videoda, maskelerin COVID-19 ’un yayılmasını engellemeyeceğini savunan Smith, cebinden çıkardığı çakmakla yüz maskesini ateşe verdi. Yanan maskeyi döküm tavanın içine koyan Smith, bu videoyu izleyen herkese meydan okuduğunu söyledi. Bu videonun arkasında grupta paylaşılan ikinci bir videoda ise yanan maske üzerinde sosis pişiren bir kişiyi görüyoruz. 

İşin alışılmadık yanı ise maskelerin yakıldığı videolarda #IgniteFreedom etiketinin kullanılması oldu. Zira söz konusu etiket, geçtiğimiz ocak ayında İsviçre merkezli insani destek kuruluşu Youth Underground göre insan ticari ile mücadeleye dikkat çekmek amacıyla başlatılan kampanyayı temsilcilik ediyor. 

Instagram ’da bu etiketin aşağıda 500 ’den fazla gönderi bulunuyor ve bunların yaklaşık olarak tamamı Youth Underground ’un kampanyası ile alakalı. giderken #BurnYourMaskChallenge‘ın Twitter ve TikTok‘ta hiçbir karşılık bulmadığını da söylemeden geçmeyelim.

ReOpen NC grubunun maske zorunluluğuna karşı çıktığı Kuzey Carolina eyaletinde çarşamba günü 1.002 yeni koronavirüs vakası bildirilmişti. Son 24 saatte 997 yeni vakanın daha bildirildiği eyalette toplam COVID-19 olgu sayısı 21.548 ’e ulaştı. Hayatını kaybedenlerin sayısı ise son 24 saatte 4 kişi artarak 621 ’e yükseldi. 

Hakkında admin

Check Also

Türkiye'de Gönüllü Olacak 550 Kişiye Koronavirüs Aşısı Uygulanacak

Türkiye’de Gönüllü Olacak 550 Kişiye Koronavirüs Aşısı Uygulanacak

2020 yılının bir numaralı gündem maddesi olan koronavirüs salgını, olağan hayatımızı tümüyle değiştirdi. Uzmanlar, bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir