Anasayfa / Genel / ABD’de Yapılan Mutasyon Araştırmasına Göre Koronavirüsün Bulaşıcılığı Arttı

ABD’de Yapılan Mutasyon Araştırmasına Göre Koronavirüsün Bulaşıcılığı Arttı

Koronavirüsü ile yapılan aşı çalışmaları ve değişik alanlardaki incelemeler hız kesmeden devam ediyor. Dünyanın birçok bölgesinden bilim insanları, koronavirüsün millet üzerindeki psikolojik etkilerinden ekonomik ve sosyal etkilerine değin geniş alanlarda incelemeler yapıyor. Bu yoğun araştırma süreci bazen ortaya çıkan entrika teorilerinin doğruluğu konusuna da yönelebiliyor. Geçtiğimiz günlerde ABD‘de yapılan bir öteki araştırmaya kadar de büyük bir kesimin savunduğu gibi, koronavirüs salgınının gerçekten yetkililer göre belirtilen tarihlerden çok önce 2019 yılının Ağustos ayında başlamış olabileceği sonucuna ulaşılmıştı.

Bugünlerde ABD’de bilim insanları koronavirüsünün geçirdiği mutasyonlar üstüne yeni bir araştırma yürütüyorlar. Söz konusu mutasyonların salgının seyri üzerindeki etkileri araştıran bilim insanları, bu mutasyonların koronavirüsünün bulaşıcılığını arttırmış olabileceğini belirtiyor. ABD’li araştırmacılara kadar koronavirüs insan hücrelerini daha kolay ve seri enfekte edecek bir şekilde mutasyona uğruyor.

Dünya Afiyet Örgütü, koronavirüsün geçirdiği mutasyonları sıradan olarak değerlendirmişti:

ABD’nin Florida eyaletinde yer alan Scripps Araştırma Enstitüsü‘ne bağlı araştırmacılar, koronavirüsünün yeni bir mutasyona uğradığını fakat bu mutasyonun küresel olarak salgının gidişatını değiştirecek düzeyde olup olmadığının bu yönde yapılacak çalışmaların ardındaki belirlenebileceğini belirttiler. Scripps Araştırma Enstitüsü’ne ast bilim insanları, koronavirüsünün insan hücreleri aralarında bulaşıcılığının artmasıyla sonuçlanan bir mutasyon geçirmiş olması nedeniyle ABD ve Latin Amerika’da fazla yüksek sayıda COVID-19 vakası görülmüş olabileceği ihtimali üstünde de araştırmalar yapıyorlar.

Dünya Sağlık Örgütü de daha önce koronavirüsünün geçirdiği mutasyonlarla ilgili yaptıkları açıklamada, virüsün şu zamana değin geçirdiği mutasyonların adi olduğunu, bu mutasyonların koronavirüsün bulaşıcılığını arttırdığına veya virüsü daha ölümcül bir hâle getirdiğine karşın hemen şimdi ellerinde bir bilgi bulunmadığını söylemişti. Şu an yürütülen mutasyon araştırmalarının, gereklilik duyulan veriyi bilim dünyasına sağlayacağı ve bu sayede virüsün gidişatına kadar zorunlu önlemlerin daha erken alınmasının mümkün olacağı düşünülüyor.

Hakkında admin

Check Also

Teknolojik Alım Gücünün Giderek Düştüğünü Gösteren 30 Bin Kişilik Anket Sonucu

Teknolojik Alım Gücünün Giderek Düştüğünü Gösteren 30 Bin Kişilik Anket Sonucu

Özellikle pandeminin etkisi ile sahip olduğumuz bilgisayar ya da akıllı telefonların hayatımızdaki önemi arttı. Artık …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir