Anasayfa / Genel / ABD’de Protestolara Müdahale Eden Polislerin Üzerindeki Punisher Logosu Kavga Yarattı

ABD’de Protestolara Müdahale Eden Polislerin Üzerindeki Punisher Logosu Kavga Yarattı

ABD ’nin Minnesota eyaleti içinde yer alan kentlerden Minneapolis ’te Derek Chauvin adındaki bir polis memurunun Afro-Amerikalı George Floyd‘u gözaltına alırken öldürmesi, ABD ’deki 50 eyaletin tamamında ve dünyanın öbür noktalarında kitlesel protesto gösterilerine niçin oldu.

Takriben iki haftadan bu yana devam eden cadde hareketleri, ABD ’deki sanat, spor, sinema ve müzik dünyasından sayısız ünlü ismin desteğini aldı. bununla beraber, geçtiğimiz günlerde Marvel çizgi roman dünyasının en sevilen karakterlerinden Punisher ’ın logosunu üniformalarında taşıyan iki Detroit polisinin görüntüsü, sosyal medyada viral olmuş ve ağız dalaşı yaratmıştı.

Üniformalarında Punisher logosunu taşıyan ABD’li polislerin görüntüsü, sosyal medyada büyük bir tepki çekti

punisher

Frank Castle ya da aşina ismiyle Punisher karakteri ile özdeşen kafatası logosu, Nazi Almanyasının lideri Adolf Hitler‘e sadakât yemini etmiş gönüllü savaşçılardan oluşan SS kuvvetlerinden “Totenkopf” tarafından kullanılan kafatası ambleminden ilham alınarak tasarlanmıştı. Sovyet Rusya ’da sivilleri katletmek için sabit özel bir SS tümeni olan Totenkopf, sadece Kiev’de bir gün içinde 33.000 kişiyi katletmişti.

Twitter ’da paylaşılan fotoğraflarda, Detroit Polisi ’nin özel operasyon biriminden iki memurun, Punisher amblemini taşıdığı belirgin bir şekilde görülüyor. Bunun üstüne, ünlü karakterin yaratıcısı Gerry Conway dahil o kadar çok sosyal medya kullanıcısı, logonun polis kuvvetleri tarafından kullanılmasının engellemesi için Marvel ve esas şirketi Disney ’e çağrıda bulundu. 

“Polisler bir suçluyu sembol olarak benimsememeliler”

Marvel Punisher

Conway, Ocak 2019’da Syfy kanalına verdiği röportajda, “Bir anti-kahraman olan Punisher, temelde hak sisteme karşısında bir eleştiridir. Diğer deyişle, sosyal başarısızlık örneğidir. bu nedenle polisler arabalarına ya da üniformalarına Punisher logosunu koyduklarında sahiden sistemin bir düşmanı olmuş oluyorlar. Bir kanun kaçağı zihniyeti benimsiyorlar. Punisher ’ın haklı olup olmadığı kayda değer değil. neticede o bir kanun kaçağı ve suçlu. Dolayısıyla polisler bir suçluyu simge olarak benimsememeliler” demişti.

bununla beraber, kurukafa logosunu kullanan polis veya askerlerin, Punisher ’ın sistem karşıtlığını yok, acımasızlığını bir arma olarak aldıkları belirtiliyor. Geçmişten bu yandan tartışma konusu olan bu durumun, ABD ’deki polis şiddetine ve ırkçılığa karşısında başlatılan protesto gösterilerinden bitmiş öne çıkması, Marvel ’ı bu konuda bir adım atmaya itebilir.

Marvel ’ın çatı şirketi Disney, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, sosyal adaleti sağlamaya çalışan kar amacı gütmeyen kurum ve kuruluşlara destek olmak amacıyla 5 milyon dolarlık bağış yapacağını bildirmişti. Stüdyo, bu fonun 2 milyon dolarının, siyahımsı İnsanların Gelişmesi İçin Ulusal Birlik Vakfı ’na (NAACP) gideceğini belirtmişti. 

Hakkında admin

Check Also

Sosyal Medyadaki ‘Trendyol’dan Kart Bilgileri Çalındı’ İddialarına Trendyol’dan Cevap

Sosyal Medyadaki ‘Trendyol’dan Kart Bilgileri Çalındı’ İddialarına Trendyol’dan Cevap

Ülkemizdeki sosyal medya kullanıcıları, birkaç saattir Trendyol ile ilgili bir meseleyi konuşuyorlar. İddialara göre Trendyol, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir