Anasayfa / Genel / ABD, Türkiye ’nin de İçinde Olduğu Bir Takım Ülkelere Dijital Ödenti İncelemesi Yapacak

ABD, Türkiye ’nin de İçinde Olduğu Bir Takım Ülkelere Dijital Ödenti İncelemesi Yapacak

ABD hükümeti, ABD merkezli teknoloji şirketlerini Avrupa ve öteki ülkelerden defalarca gelen cezalar karşı yalnız bırakmamak için yeni bir tahlil başlattığını duyurdu. ABD ’nin söz konusu incelemesi Türkiye ’nin de içinde bulunduğu birçok ülkede uygulanan ya da uygulanmaya sokulması için hazırlıkların devam ettiği dijital hizmet vergisini konu alıyor. 

Birçok ülke Google, Facebook ve Twitter gibi şirketlerin ülkelerinde elde ettiği gelirleri vergilendirmek için dijital hizmet vergisi uygulamaya başladı veya kullanmak için hazırlıklara devam ediyor. Oysa bu durum, ABD’nin pek de hoşuna gitmemiş gibi görünüyor.

ABD dijital hizmet vergisi

ABD ’nin devlete ait gazetesinde yayınlanan belgeye göre Türkiye ’nin yanı sıra Avusturya, Brezilya, Çekya, Avrupa Birliği ülkeleri, Hindistan, Endonezya, İtalya, İspanya ve İngiltere, ABD ’li şirketlere uyguladıkları ya da uygulayacakları dijital hizmet vergileri nedeniyle incelemeye alındı. 

Konuyla ilgili tanımlama yapan ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer, “Başkan Trump, ticaret yaptığımız ülkelerin bizim şirketlerimize adaletli olmayan bir şekilde amaç alan vergiler uyguladığını düşünüyor. Şirketlerimizi ve çalışanlarımızı bu tarz bir ayrımcılığa aleyhinde savunmak için zorunlu bütün adımları atmaya hazırız” dedi. 

ABD dijital hizmet vergisi

ABD ’nin oluşturacağı incelemenin söz konusu ülkelere uygulanacak ek gümrük vergileriyle sonuçlanabileceği düşünülüyor. Böyle bir durumun söz konusu olması var olan milletlerarası ticaret gerilimini artırabilir. 

Koronavirüs salgını sebebiyle küresel ekonomi büyük yavaşlama yaşıyor ve zorlama günler anında atlatılamayacağa benziyor. ABD yönetiminin bu duruma karşın attığı adımlar, ABD ’nin küresel ticarete yeni engeller getireceğine dair adımlar olarak görülüyor.

Hakkında admin

Check Also

Porsche Taycan Satışları Beklentileri Karşılayacak

Porsche Taycan Satışları Beklentileri Karşılayacak

2020 yılı hemen hiçbir şey için iyi geçen bir yıl olmadı. Otomobil üreticileri ise pandemi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir