Anasayfa / Genel / ABD, 5G Yarışında Huawei’nin Önüne Geçmenin Yollarını Arıyor

ABD, 5G Yarışında Huawei’nin Önüne Geçmenin Yollarını Arıyor

ABD‘nin Huawei şirketini Google hizmetlerinden mahrum bırakmasıyla başlayan ve Çin ile ABD aralarında uzun süren bir gerginliğe yol açan olaylar örgüsü, bundan böyle yerini Huawei ve ABD arasında yaşanan soğuk savaşa bırakmış durumda. 1900’lü yıllarda ABD ile Rusya arasında uzay ve Ay araştırmaları konusunda yaşanan bu soğuk savaş durumu, günümüzde aynı şekilde Huawei ile ABD arasında 5G teknolojisi konusunda yaşanıyor. Huawei’nin 5G alanında lider teknolojiye sahip olduğunun haberdar ABD ve İngiltere, kendi 5G altyapılarını kurarak bu yarışta öne geçmeyi planlıyor.

Ilk Önce Cisco ve Oracle gibi altyapılar şirketleriyle görüşen ABD yetkilileri, bu şirketlerden olumlu bir geri dönüş alamadı. Hem Wall Street Journal’da ortaya meydana çıkan haberlere göre ABD yönetimi Cisco’ya, Huawei’nin 5G altyapılar alanında rakiplerinden olan Ericsson veya Nokia şirketlerinden birinin satın alımı için 200 milyar dolara yakın bir teklifle ulaşmış durumda. Satın alım işlemi gerçekleşmezse ABD göre Ericsson ve Nokia’ya yapılacak aidat indirimleri de gündemde tutuluyor.

İngiltere, Huawei’nin 5G altyapısını kullanma tercihini gözden geçiriyor:

İngiltere 5G

Geçtiğimiz ocak ayında, ABD hükûmetinin uyarılarına rağmen İngiltere Başbakanı Boris Johnson, İngiltere’nin 5G altyapısına teçhizat desteği yapması için Huawei’ye zorunlu izinleri vermişti. O zaman için diğer seçeneklerinin bulunmadığını bildiren Boris Johnson, Ericsson’un İngiltere’de yer alan Huawei 5G altyapı ekipmanlarını kendilerininkiyle değiştirebilecekleri konusunda yaptıkları talimat sonucunda, Huawei kararını tekrar gözden geçiriyor.

Nokia, Samsung ve Ericsson gibi firmalara destek verilecek:

Lawrence Kudlow

ABD, şu an 5G altyapı çalışmalarını, zorunlu düzenlemeler yaparak ve ihalelerde kolaylıklar sağlayarak hızlandırmaya çalışıyor. Bazı Avrupa merkezli altyapılar firmalarının son ihalelerde Huawei’nin önüne geçerek değişik başarılar kazandığını belirten ABD Milli Ekonomi Konseyi Başkanı ve Beyaz Saray Ekonomi Baş Danışmanı Lawrence Kudlow, Trump yönetimindeki bu milli 5G projelerinin epeyce belli adımlarla ilerlediğini de belirtiyor. 

Tahlilci bir işyeri olan Dell ’Oro Group‘un yaptığı araştırmalara tarafından bu yılın başından itibaren altyapılar hizmetleri konusunda Huawei %28’lik payla bu sektörün başını çeken şirket hâline geliyor. Huawei, Çin hükûmetinden aldığı büyük desteklerle en nitelikli altyapı malzemelerini, öteki firmalara göre daha düşük fiyatlardan satabiliyor. Huawei’nin başı çektiği altyapılar alanındaysa ABD’nin firmaları Huawei ile yarışabilecek dek büyüklüğe sahip değil. ABD merkezli telekomünikasyon uzmanlarının raporlarına göre çağdaş tarihte ilk kere ABD, çağımıza yön veren kritik bir teknolojik gelişmede başı çeken ülke olamıyor. Geçen yıl ortaya çıkan bu raporlar, bu yıl ABD’nin Ericsson ve Nokia gibi altyapılar hizmeti veren şirketlerin peşine düşmesine neden oluyor. 

Ericsson ve Nokia tartışmalarının devam ettiği bugünlerde Lawrence Kudlow; Nokia, Samsung ve Ericsson gibi şirketlerin ABD’ye taşınmayı ve ABD’de hizmet vermeyi kabul ettikleri takdirde birçok ödenti indirimi yapılacağını ve hatta bazı taşınma harcamalarının ve diğer giderlerin de tekrar ABD göre karşılanabileceğini duyuyor. Ayrıca yerli altyapı şirketlerine de seslenen Kudlow, ABD hükûmetinin yerli firmaların 5G altyapılar çalışmalarına da sonuna kadar takviye vereceğini belirtiyor.

Hakkında admin

Check Also

Güney Afrikalı Bilim İnsanlarından Ses Getirecek Proje: Güneş Karartılacak

Güney Afrikalı Bilim İnsanlarından Ses Getirecek Proje: Güneş Karartılacak

Küresel iklim değişikliği tüm dünyayı etkilemeye devam ederken Güney Afrikalı bilim insanları, küresel iklim değişikliğinin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir