Anasayfa / Genel / 6 Yaşındaki Bir Çocuk, 3.500 Takvim Bir Kil Tablet Keşfetti

6 Yaşındaki Bir Çocuk, 3.500 Takvim Bir Kil Tablet Keşfetti

Mart ayında Tel Jemmeh bölgesindeki Kibbutz Re’im kazıbilimsel kazı alanının kuzey kısmını ziyaret eden 6 yaşındaki Imri Elya, üstünde iki insan figürü bulunan fazla ufak bir kil tablete rastladı. Bu küçük kil tabletin ne olduğu konusunda meraka düşen Imri Elya’nın ebeveynleri bu sanat eserini, İsrail Eski Eserler Kurumu’na (IAA) ve Ulusal Hazineler Departmanı’na göndermeye karar verdi. 

Fotoğraflanan ve belgelenen bu eseri ilgili kurumlara gönderen aile çok hayret verici geri dönüşler aldı. Eseri inceleyen arkeologlara kadar bu ufak kil tablet, İsrail’deki kazıbilimsel kazı sırasında bugüne kadar ayrıntılarıyla gözden kaçmış çok nadir ve kıymetli bir nesneydi. İsrail Eski Eserler Kurumu’na kadar yakalanan bir esirin çıplak bir şekilde teşhir edilmesini işleyen bu kil tablet, milattan önce 12. ila 15. yüzyıllar aralarında yer alan Tunç Çağı’nın son dönemlerine ait. Imri Elya, yaklaşık olarak 3.500 takvim bir tarihi eseri bularak daha 6 yaşındayken hayatının en büyük keşfini gerçekleştirmiş oldu.

İşte yer alan 3.500 yıllık kil tablet:

3.500 yıllık kil tablet

Kil tableti inceleyen araştırmacılar, tabletin bulunduğu Canaan (Kenan) olarak adlandırılan İsrail topraklarını Antik Mısır medeniyetinin yönettiğini belirtti. Keza Kenanlı yöneticiler göre Antik Mısırlı imparatorlara gönderilen mektupların daha önceden keşfedilmiş olmasından dolayı bu bölgede Kenan şehirleri arasında bir iç savaşın da olduğu biliniyordu. Bu bilgiler doğrultusunda arkeologlara kadar bu kil tablet üzerinde yer alan figür, bir şehrin diğer şehri savaşta yenmesinden daha sonra yapılan başarı yürüyüşlerinden bir anın resmedilmiş hâli.

O dönemde büyük kasaba kralları halka gücünü kullanmak için diğer şehri savaşta yendikten daha sonra elde ettikleri esirleri çıplak bir şekilde ‘utanç yürüyüşüne’ çıkararak onları teşhir ediyordu. Ayrıca İsrail Eski Eserler Kurumu’ndan araştırmacılar bulunan bu tablet bir uçtan bir uca dönemin iç karışıklıklarını ve yaşam biçimini daha kavramak için yeni bir pencere açıldığını da belirtmekteler.

Bu bulgunun, arkeoloji için çok önemli olduğunu söyleyen İsrail Eski Eserler Kurumu’ndan Pablo Betzer, “Tarihi eserler bizim kültürel mirasımızdır ve her bir keşif, yaşadığımız toprakların hikâyesini tamamlayan yapbozun birer parçasıdır” şeklindeki sözleriyle yapılan keşfin önemini belirtiyor.

Hakkında admin

Check Also

NVIDIA GeForce RTX 3070’in 3DMark Performansı Ortaya Çıktı

NVIDIA GeForce RTX 3070’in 3DMark Performansı Ortaya Çıktı

8nm Ampere GA104 tabanlı NVIDIA GeForce RTX 3070 kart, GeForce RTX 2080 Ti’dan biraz daha …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir