Anasayfa / Genel / 400’den Fazla Ürüne İlave Gümrük Vergisi Getirildi

400’den Fazla Ürüne İlave Gümrük Vergisi Getirildi

Son dönemlerde çoğu mahsul için getirilen ilave gümrük vergileri, bilhassa tüketiciler tarafından oldukça tepki çekmişti. O ürünlerin üzerine yeni ürünler eklendi, 400 ’den fazla ürüne daha ek gümrük vergisi geldi.

Getirilen yeni ek gümrük vergileri, 30 Eylül tarihine değin uygulanacak ve vergi oranı %20 olarak uygulanacak. İlave gümrük vergisi getirilen ürünler arasında fırın, davlumbaz ve kıymetli süs eşyaları gibi çoğu ürün yer alıyor.

400 ’den fazla ürüne ek gümrük vergisi

gümrük vergisi

400 ’ün üzerindeki ürün için getirilen bu ek gümrük vergisi 30 Eylül tarihine değin geçerli olacak. Bu ilave ücret, 30 Eylül ’e değin ürünlere tarafından değişen oranlarda %20 ’ye dek ulaşacak. 30 Eylül ’den daha sonra ise ilave vergilerin oranı 10 puana dek düşürülecek.

T24 ’te yer alan habere tarafından Ticaret Bakanlığı, kararda yer alan hususlara ilişkin tebliğleri çıkarabilecek, özel ve gerekli durumları inceleyerek sonuçlandırabilecek. Hem bunlara ek olarak güneş panellerinde kullanılması kaydıyla ithal edilen yansıtıcı filmlerde, plastik kart ve akıllı kart üretiminde kullanılacak plastik plaka ithallerinde de gümrük vergisi %10 olarak belirlendi. Bu kararların da son kullanma tarihi 30 Eylül olarak açıklandı.

Peki, daha önce ilave gümrük vergisi getirilen binden fazla ürüne yeni kararla birlikte hangi ürünler eklendi? Yeni karar kadar dokuma, döküm ve kaynak makineleri, takım tezgahları, presler, tarım ve hasat makineleri, pompalar, gemi vinçleri, römorklar, kord bezi, sitrik asit, camlar, alev tuğlaları, emniyet kemerleri, yapışkanlar, termostat, önem cihaz ve cihazları, peruklar, kar küreyiciler, fırınlar, davlumbazlar, demir çelikten eşya, kablolar, değerli süs eşyası gibi 400 ’den pozitif ürüne geçici gümrük vergisi uygulandı.

Hakkında admin

Check Also

Efsane Cuma İstatistikleri Paylaşıldı: Bu Yıl Alışveriş Rekoru Kırıldı

Efsane Cuma İstatistikleri Paylaşıldı: Bu Yıl Alışveriş Rekoru Kırıldı

Kasım ayı, ilk gününden son gününe kadar neredeyse her yerde indirimlerin yapıldığı bir ay olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir