Anasayfa / Genel / 3D Yazıcıda Üretilen Parçalar ile Modifiye Edilen McLaren 720S

3D Yazıcıda Üretilen Parçalar ile Modifiye Edilen McLaren 720S

Genel Olarak haberlerimize hız testleri veya kalkış yarışlarıyla konu olan McLaren 720S, bu kere alımlı bir modifikasyon ile karşımıza çıktı. Daha önce, Lamborghini Aventador, Ferrari F12 Berlinetta, McLaren 570S, 570GT ve 540C gibi performansıyla parmak ısırtan bir takım spor otomobiller için karbon fiber beden setleri üreten 1016 Industries firması, garajında derhal de McLaren 720S ’i elden geçirdi.

ABD merkezli şirket, İngiliz spor otomobilinin alüminyum gövdesini özel bir ultraviole vulkanizasyon yöntemi ile jel malzemeden yapılan 3D baskılı parçalar kullanarak her tarafta oluşturdu. Bütün parçaları tasarlama ve birleştirme süreci dört aydan daha kısa bir sürede tamamlandı.

McLaren 720S 3D

Geliştirme sürecinde, ilgili alanda detaylı hesaplamaların yapılabildiği, sızıntı alanı ve diğer fiziksel detayların analiz edilebildiği bir usul olan Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği ’ni (Computational Fluid Dynamics – CFD) kullanan 1016 Industries, yalnızca zamandan tasarruf etmekle kalmadı, bununla beraber eksiksiz bire bir ölçek doğruluğu da sağladı.

McLaren 720S 3D yazıcı

Projeye ilişkin konuşan 1016 Industries CEO’su Peter Northrop, “Bu proje için odak noktamız, otomotiv dünyasında 3 boyutlu baskı malzemelerini nasıl kullanabileceğimizdi. McLaren 720S ’e uyguladığımız 3D baskı süreci yalnızca daha hızlı ve daha verimli imal yapmamıza müsade vermedi, bununla beraber kaliteyi de geliştirmemizi sağladı” dedi.

McLaren 720S

Meşhur spor otomobili başta modifiye etmeyen Miami merkezli şirket, Aralık 2019 ’da 300 bin dolarlık bu canavarın gövdesini karbonfiber malzemeler ile donatmıştı. Bir De, Alec Monopoly olarak tanıdık dünyaca meşhur sokak sanatçısı Alec Andon da benzer vasıta üstünde koskocaman bir grafitiye imza atmıştı. Natürel, tüm bu geliştirmeler aracın fiyatını 700 bin dolara dek çıkarmıştı.

Hakkında admin

Check Also

Sosyal Medyadaki ‘Trendyol’dan Kart Bilgileri Çalındı’ İddialarına Trendyol’dan Cevap

Sosyal Medyadaki ‘Trendyol’dan Kart Bilgileri Çalındı’ İddialarına Trendyol’dan Cevap

Ülkemizdeki sosyal medya kullanıcıları, birkaç saattir Trendyol ile ilgili bir meseleyi konuşuyorlar. İddialara göre Trendyol, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir