Anasayfa / Genel / 3 Yıllık Kuraklığın Ardından Avustralya’nın Yeniden Yeşerdiğini Gösteren Uydu Görüntüleri

3 Yıllık Kuraklığın Ardından Avustralya’nın Yeniden Yeşerdiğini Gösteren Uydu Görüntüleri

Yıldır, yüksek sıcaklıkların ve düşük yağışın etkisi altına olan Avustralya ’nın güneydoğusunda bulunan eyaleti Yeni Güney Galler ’de 2019- 2020 yazında da rekor sıcaklıkların görülmesi, bölgede yaşanan şiddetli kuraklığın üçüncü yılına gireceğini düşündürmüştü. 

Eyalette üç sene her tarafında süren yüksek sıcaklıklar ve yüzyılın asgari yağmur seviyesinin görülmesi, bölgenin bitki örtüsünü negatif yönde etkiledi. Yeni Güney Galler ’de üç takvim kuraklık sebebiyle tarım arazileri ve göller kurudu, göllerde yer alan milyonlarca balık kuraklık nedeniyle telef oldu. 

Yeni Güney Galler

34 ay süren kuraklıktan sonradan eyalette nihayet yağmur başladı. Hatta Ocak- Mayıs 2020 arasında eyalette yağan yağmurlar, Avustralya ortalamasının fazla üzerindeydi. Avustralya Meteoroloji Bürosu ’ndan (BOM) yapılan açıklamaya göre Yeni Güney Galler ve Murray-Sarling Havzası ’nda 2016 beri ilk defa ortalama yağışa bu dek yaklaşıldı ve geçildi. Oysa BOM, haziran ve ağustos aylarında Yeni Güney Galler ve Güney Avustralya ’nın bazı bölgelerin ortalamanın aşağıda yağmur alacağını öngörüyor. 

Yeni Güney Galler ’in NASA ’nın Aqua uydusu tarafından çekilen iki fotoğrafı eyalette kuraklık nedeniyle yaşananlarını epeyce çarpıcı bir şekilde gösteriyor. Aqua ’nın Mayıs 2018 ’de çektiği fotoğrafta eyalette kahverengi görüntüler hakimken Haziran 2020 ’de çekilen fotoğrafta eskisine kadar bölgenin fazla daha pozitif yeşillendiği görülebiliyor. 

Aqua uydusunun Yeni Güney Galler ve Victoria eyaletlerinin bitkis örtüsünün 2018 ve 2020 yılları arasındaki değişimini bildiren fotoğrafları

Yeni Güney Galler

Avustralya ’nın Victoria eyaletinde de 2020 ’nin başında rekor miktarda yağmur yaşandı. Victoria ’da yer alan Melbourne şehrinde Ocak- Nisan 2020 ’de geçen sekiz yılın aynı dönemlerinde görülen yağmurun 8 kat artı yağış yaşandı. Avustralya Meteoroloji Bürosu, Victoria eyaletininde önümüzdeki dönemde olması gerekenden daha kurak bir mevsim geçirebileceğini varsayım ediyor.

2020 ’nin ilk yarısında Doğu Avustralya ’da görülen rekor seviyedeki yağışlar, bölgedeki su eksikliğini gidermenin yanında çiftçilerin daha iyi bir dönem geçirmesine yardımcı oluyor. Ama Murray- Darling Havzası ’ndaki uzun süreli kuraklığın etkileri demin telafi edilemedi. Son yağmurlar bölgede su durumu iyileştirmekle beraber, kullanılabilir su seviyeleri hala çok düşük. BOM, bölgede yağış eksikliğinin izlerinin kayda değer birkaç yağmurdan daha sonra düzelebileceğini açıkladı. 

Hakkında admin

Check Also

Efsane Cuma İstatistikleri Paylaşıldı: Bu Yıl Alışveriş Rekoru Kırıldı

Efsane Cuma İstatistikleri Paylaşıldı: Bu Yıl Alışveriş Rekoru Kırıldı

Kasım ayı, ilk gününden son gününe kadar neredeyse her yerde indirimlerin yapıldığı bir ay olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir