Anasayfa / Genel / 3 Ay Önce Windows 10’da Gözüken Bir Açığın Hâlâ Risk Teşkil Ettiği Ortaya Çıktı

3 Ay Önce Windows 10’da Gözüken Bir Açığın Hâlâ Risk Teşkil Ettiği Ortaya Çıktı

Hemen Hemen hayatımızın bir parçası haline gelen işletim sistemlerinde, ara sıra beklenmedik sorunlar ortaya çıkabiliyor. Bu sorunların başında da güvenlik açıkları geliyor. Hassas bilgilerimizi riske atabilen bu emniyet açıkları ortaya çıktıktan sonradan, kısa bir zaman içerisinde yayıncı şirket tarafından çözülmeleri gerekiyor. Geçtiğimiz aylarda, buna benzer bir koşul Windows 10 işletim sisteminde meydana geldi.

Başlıca bu tarz emniyet açıkları ortaya çıktığında, yazılım şirketleri kötü niyetli şahısların bu güvenlik açıklarından faydalanmaması namına derhal harekete geçerler. Windows 10’da etkin SMBGhost güvenlik açığı olarak da tanıdık CVE-2020-0796 etkisini devam ettirirken, güvenlik açığı olduğu Microsoft tarafından kabul edilmişti. Süratli davranmayı başaran Microsoft, gün içinde bir ayar yayınlayarak açığı çözüme kavuşturmuştu.

ABD Hükümeti açığa karşı uyarıda bulundu:

Windows açığı

Microsoft’un bu hatayı hızlıca çözüme kavuşturmasından aylar sonradan, ABD Hükümeti bünyesinde çalışan siber emniyet kuruluşu güvenlik açığı olduğunu doğruladı, ve fena niyetli kişilerin hâlâ bu üç aylık kritik güvenlik açığına aleyhinde savunmasız olan Windows 10 sistemlerini niyet aldıklarını belirtti. Bitmiş ortaya çıkan bu açığa aleyhinde anında tedbirler alındı ve harekete geçildi.

Bu kritik açığa aleyhinde acil şart yaması kısa bir vakit içerisinde yayınlandı, fakat Windows işletim sistemi kullanan her bilgisayarda otomatik güncelleme açık olmadığından dolayı hâlâ bu açığın tehlike teşkil ettiği düşünülüyor. Keza bu açığın yayılmayı fazla daha kolay bir hâle getiren “wormable” yapıda olması, birçok cihazı daha riskli konuma taşıyor.

ABD Siber Emniyet ve Altyapı Güvenliği Teşkilatı, cihazlarınızda emniyet duvarı kullanmanızı şiddetle tavsiye ediyor. aynı zamanda cihaza gelen yeni sürüm güncellemelerini ve yamalarını olabildiğince tez bir şekilde yapılması gerektiğini de belirtiyor. Bahsettiğimiz emniyet açığını ele alan güncellemeye buradan ulaşabilirsiniz. 

Hakkında admin

Check Also

iPhone 12'nin Kamerası, Üçüncü Taraf Tamirciler Tarafından Değiştirilemeyecek

iPhone 12’nin Kamerası, Üçüncü Taraf Tamirciler Tarafından Değiştirilemeyecek

iPhone cihazların tamirinin nispeten daha zor olduğunu belki duymuşsunuzdur. Görünüşe göre iPhone 12 için de …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir