Anasayfa / Genel / 2020’de Akıllı Telefon Satışlarının Yüzde 11,9 Düşeceği Ön Görülüyor

2020’de Akıllı Telefon Satışlarının Yüzde 11,9 Düşeceği Ön Görülüyor

ABD merkezli pazar araştırma şirketi IDC, küresel çapta akıllı telefon sevkiyatlarına dair verilerini açıkladı. Raporda, 2020 yılında dünya genelinde akıllı telefon sevkiyatlarının takvim bazda yüzde 11,9 düşüş göstermesi ve toplam teslimatın 1,2 milyar adede gerilemesi bekleniyor. Bu dramatik düşüşün ardından muhakkak bütün dünyayı derinden etkileyen COVID-19 salgını var.

Bir başka araştırma şirketi Gartner ise geçtiğimiz günlerde yayınladığı yeni raporunda, küresel akıllı telefon satışlarının 2020 yılının birincil çeyreğinde yüzde 20,2 azaldığını bildirmişti. 2019 yılının birincil çeyreğinde 374,9 milyon olan bölüm satışlar, bu yılın aynı döneminde 299,1 milyona gerilemiş durumda.

Koronavirüs salgını, tüketici harcamalarını kayda değer ölçüde etkiledi

akıllı telefon satışları 2020

IDC ’nin yılın ilk yarısındaki sevkiyatlara dair raporu ise yüzde 18,2 ’lik bir azalmaya sinyâl ediyordu. Gartner ve IDC ’nin bulgularındaki eşitsizlik, öbür yöntemlerin kullanımına yan olabilir, oysa her ikisi de akıllı telefon satışlarında bariz bir düşüş olacağını gösteriyor. 

COVID-19 pandemisinin tüketici harcamalarını manâlı ölçüde etkilemesi, zeki telefon satışlarındaki düşüşün esas sebebi olarak gösteriliyor. Aynı şekilde, dünya genelinde PC sevkiyatları da 2020’nin birincil çeyreğinde manâlı oranda düşmüştü. 

apple

öte yandan PC pazarının, akıllı telefon pazarına kıyasla daha uğurlu olduğunu söylemekte fayda var. Zira pandemi nedeniyle böylece fazla şirket, evden çalışma modeline geçti. Bu da, birçok insanın evlerindeki bilgisayarları işlerini karşılayacak biçimde değiştirmesine yol açtı. Zaten Twitter, Facebook ve Microsoft gibi şirketler de, bu ihtiyaçlarını karşılamaları için çalışanlarına belirli miktarlarda ödenek ayırmış durumda.

Raporda keza Çin ekonomisinin COVID-19 salgınınından manâlı ölçüde etkilendiği, ama ülke genelindeki karantina önlemlerinin hafifletilmeye başlamasıyla kısa süre toparlanma yaşandığına dikkat çekiliyor. IDC, Çin ’deki zeki telefon pazarının 2020’de yalnızca tek haneli bir düşüş görebileceğini belirtiyor.

Öteki yana Avrupa’nın, bilhassa İtalya ve İspanya’da koronavirüs salgınından ciddi şekilde etkilendiği açıklama edilirken, bu bölgelerde 2020 yılının tamamında çift haneli düşüş görülmeye devam edileceği bildirildi.

Hakkında admin

Check Also

Huawei, HarmonyOS'un Aralıkta Akıllı Telefonlara Geleceğini Bir Kez Daha Onayladı

Huawei, HarmonyOS’un Aralıkta Akıllı Telefonlara Geleceğini Bir Kez Daha Onayladı

Çinli haber sitesi MyDrivers’a açıklamalarda bulunan Huawei Tüketici İş Grubu Yazılım Geliştirme Başkanı Wang Chenglu, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir