Anasayfa / Genel / 17. Yüzyıldan Kalma Bir Resmin Röprodüksiyonu, Restore Edilirken Tanınmaz Hale Geldi

17. Yüzyıldan Kalma Bir Resmin Röprodüksiyonu, Restore Edilirken Tanınmaz Hale Geldi

Dünya üstünde paha biçemeyeceğimiz sayısız eser bulunuyor. Bu eserler kimi vakit mozaik süslemesi olarak kimi zaman bir fotoğraf kimi vakit da bir yapı olarak karşımıza çıkıyor. Ne eyvah ki paha biçilemeyecek bu eserlere yapılan bazı restorasyonlar tam bir felaket ile sonuçlanabiliyor. İspanya’da yaşanan bir olay da iyice buna örnek.

İspanya’nın Valencia kentinde yaşanan olayda bir koleksiyoner, 17. yüzyılın kayda değer ressamlarından bir adam başına olan Bartolomé Esteban Murillo’nun çizdiği “Meryem ’in Hatasız Gebeliği” isimli tablonun bir reprodüksiyonunu yani orijinali referans alınarak oluşturulan birebir kopyasını satın aldı. Resmin orijinali değin kıymetli olan bu eser, restorasyon işlemleri için ele alındı. Ancak restorasyon işleminin bir mobilya tamircisi göre yapılması, 1.200 euroluk (takriben 9.300 TL) restorasyonun hayal kırıklığıyla sonuçlanmasına niçin oldu.

Meryem’in Hatasız Gebeliği tablosunun orijinali böyle görünüyor

Meryem'in Kusursuz Gebeliği

Yukarıda gördüğünüz resmin basit basit kopya bile edilemeyeceği anlaşılır. Hem bu eserin bir mobilya tamircisi göre restore edilemeyeceğini tahmin etmek de kuvvet değil. Dolayısı ile beklenen oldu ve mobilya tamircisi kadar gerçekleştirilen restorasyon, felaketle sonuçlandı. Üstelik resim, yaşadığı restorasyon faciasından sonradan bir defa daha onarılmak istendi. Fakat bu kez iş adamakıllı çığırından çıktı ve Meryem’in Kusursuz Gebeliği, tanınamaz bir ayla geldi.

Restorasyon(!) sonrası resmin son hali

Restorasyon

Yukarıdaki fotoğrafın sol tarafına yerleştirilmiş olan minik görsel, Meryem tasfirinin yakınlaştırılmış hali. Sağ taraftaki görseller, ilk bakışta amatör bir ressamın çizimi gibi görünebilir. Oysa ne yazık ama görmekte olduğunuz görseller, Meryem’in Hatasız Gebeliği resminin reprodüksiyonunun restore edilmiş hali.

İspanya’da bu cins bir facia ilk önce yaşanmıyor

Yaşanan bu restorasyon faciası, natürel olarak İspanya’nın gündemine oturdu. Ülke genelindeki restorasyon uzmanları, yapılan çalışmayı kınarlarken İspanya Restorasyoncular ve Tarihi Eser Koruyucuları Meslek Kurumu Başkan Yardımcısı Maria Borja konuyla ilgili bir tanımlama yaptı ve bu tür faciaların düşünüldüğünden daha fazla yaşandığını söyledi. Yaşanan son olay, 2012 yılında yaşanan ve “Maymun İsa” olarak anılan olayı hatırlattı.

Maymun İsa

2012 yılında 81 yaşındaki Cecilia Gimenez isimli bir kişi, ünlü bir fresk olan “Ecce Homo“yu (İşte İnsan) restore etmeye çalışmış ve ortaya, yukarıda görmekte olduğunuz facia çıkmıştı. Freski tanınamaz hale getiren bu durum, dünya genelinde büyük ses getirmişti ve halk, bu freski “Maymun İsa” olarak anmaya başlamışlardı. 

Hakkında admin

Check Also

'Dışkı Nakli' Yaşlanmanın Önüne Geçen Bir İlaç Olabilir

‘Dışkı Nakli’ Yaşlanmanın Önüne Geçen Bir İlaç Olabilir

Farklı üniversitelerde çalışmalarını sürdüren bir grup bilim insanı, yaşlanmayla ilgili oldukça ilginç bir çalışma yaptılar. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir