Anasayfa / Genel / 121 Yıl Önce Bulunan Haşere Fosilinin ‘Bilinen En Eski Haşere Fosili’ Olduğu Açıklandı

121 Yıl Önce Bulunan Haşere Fosilinin ‘Bilinen En Eski Haşere Fosili’ Olduğu Açıklandı

Böcek türlerinin geçmişine dair çalışmaların merkezini de böcek fosilleri oluşturuyor. Böcek fosilleri, böceklerin dünyada ne kadardır var olduğunu göstermekle beraber böceklerin geçirdiği evrim hakkında da kayda değer bilgilerin açığa çıkarılmasını sağlıyor. 

Texas Üniversitesi ’nden araştırmacıların İskoçya ’da yer alan bir kırkayak atası haşere türünün fosili üstünde yaptığı alıştırma, böceklerin geçmişi hakkında iddialı bilgilerin ortaya çıkmasını sağladı. Bilim insanları, inceledikleri haşere fosilinin yer alan en eski haşere fosili olduğunu öne sürüyorlar.

1899 yılında yer alan fosilin yaşı ancak tespit edilebildi

bilinen en eski böcek fosili

Araştırmacıların üstünde egzersiz yaptıkları eski kalıntı, Kampecaris obanensis adı bahşedilen soyu bitkin bir kırkayak türüne ait. Böceğe ait eski kalıntı sahiden 1899 yılında bulundu. Oysa fosilin yaşı bugüne dek ortaya çıkarılmamıştı. 

Texas Üniversitesi ’nden araştırmacılar, Kampecaris obanensis fosilinin yaşını devretmek için fosilde yer alan zirkon minerallerinde radyometrik tarihleme yöntemini kullandılar. Zirkon mineralleri, son derece dirençli mineraller olarak biliniyor. Zirkonun bu dayanıklılığı, jeolojik olaylarla yapısının bozulmamasına neden oluyor. Minerallerin yapısının bozulmaması, fosil çalışmaları için bu minerallerin önemli bir zaman kapsülüne dönüşmesini sağlıyor. 

bilinen en eski böcek fosili

Eski Kalıntı üstünde çalışma yapan araştırmacılar da zirkonun bu özelliğinden yola çıkarak, İskoçya ’da bulunan üç fosil bölgesindeki fosillerde zirkon örneklerini incelediler. Yapılan tarihlendirme çalışmasında Kampecaris fosilinin 425 milyon yıl evvelden kaldığı belirlendi. Öteki fosil bölgelerinden olan Ludlow ’dan gelen fosiller 420 milyon, Cowie ’den gelen fosil örnekleri ise 414 milyon yaşında olduğu belirlendi.

Bilim insanları, ortaya çıkardıklarını bulgunun böceklerin evrimi hakkında bir takım acayip soruları da ortaya çıkardığını söylüyorlar. Daha önce yapılan çalışmalarda incelenen fosiller, böceklerin 407 milyon yıl önce dünyada yaygın olarak bulunduğunu ve büyük böceklerin 385 milyon sene önce ormanlarda geliştiğini gösteriyordu. Fakat yapılan yeni tarihlendirme çalışması böceklerin 40 milyon gibi evrim için kısa bir sürede hızlı bir evrim geçirdiğini gösteriyor. 

Diğer bir usul, kırkayakların geçmişinin çok daha eski olduğunu gösteriyor

bilinen en eski böcek fosili

Çalışmayı gerçekleştiren bilim insanları, üzerinde çalıştıkları Kampecaris fosilinin aşina en eski haşere fosili olduğunu söylüyorlar. Fakat bilim insanlarının hipotezi, moleküler saat tarihlemesi olarak tanıdık diğer bir yöntemin sonuçlarıyla çatışıyor görünüyor. 

DNA mutasyonlarının oranının izlenmesine dayanan moleküler saat tarihlemesi yöntemi, türlerin ne vakit ortaya çıktığının varsayım edilmesini sağlıyor. Moleküler saat tarihlemesi yöntemine göre kırkayaklar yaklaşık 500 milyon yaşında. Yani kırkayaklar Texas Üniversitesi ’nden araştırmacıların bulduğundan yaklaşık 75 milyon yıl daha ihtiyar olabilirler. 

Çalışmayı gerçekleştiren bilim insanları, bulgularının tabii ama tartışılmaz olmadığını söylemiyorlar. Araştırmacılar, hipotezlerinin gelecekteki başka çalışmalarla deneme edilebileceğini söylüyor. bu nedenle gelecekte yapılacak incelemeler, böceklerin geçmişine ışık tutmakla beraber Texas Üniversitesi ’nden bilim insanlarının çalışmasının da deneme edilmesini sağlayacaktır. 

Hakkında admin

Check Also

NVIDIA GeForce RTX 3070’in 3DMark Performansı Ortaya Çıktı

NVIDIA GeForce RTX 3070’in 3DMark Performansı Ortaya Çıktı

8nm Ampere GA104 tabanlı NVIDIA GeForce RTX 3070 kart, GeForce RTX 2080 Ti’dan biraz daha …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir