Anasayfa / Genel / 1 Haziran 2020 ’de Yaşanan Ufak Lakin Etkili Otomobil Zamları

1 Haziran 2020 ’de Yaşanan Ufak Lakin Etkili Otomobil Zamları

Salgın döneminin arkasından başlayan normalleşme süreci için devlet göre yapılan ilk düzenlemelerden birisi, farklı alanlara yönlendirilmiş yüklü masraflar için kolay kredi imkanı olmuştu. Ulus bankalarının bünyesinde verilen yeni kredi paketleri aralarında en uyarı çeken ayrıntısıyla uğraşma, sıfır ve ikinci el otomobil alımlarında kullanılabilecek avantajlı paketti. 

Böyle bir düzenlemeyle vatandaşların ayrıca sıfır ayrıca de ikinci el otomobillere ilgi göstereceğini doğal olarak varsayım eden firmaların büyük bir kısmı, sıfır otomobillere zam yapmaya başladılar. 1 Haziran 2020 ’de yaşanan fiyat artışları; son yıllarda yaşanan artışların yanında devede kulak kalıyor. Ancak bu kere zammın nedeni vergi oranlarındaki büyüme değil, firmaların yeni kredi düzenlemesini bir fırsat olarak görmesi.

Aniden artan otomobil fiyatları:

sıfır otomobil

Laf konusu fiyat artışları, kredi paketinin kapsadığı, Türkiye ’de imal yapan firmalardan geldi. Yapılan zamlar, ihtiyaçları doğrultusunda her gün firmaların fiyat listesine göz atan vatandaşlar tarafından ayrım edildi ve Ekşi Sözlük ile Ekipman Haber gibi platformlarda konu başlıkları açıldı.

Marka ve modele tarafından 1.000 TL ’den 9.000 TL ’ye değin yapılan işyeri kaynaklı “kredi paketi” zamları, vatandaşlardan da yoğun bir şekilde tepki toplamaya başladı. Zira yeni açıklanan kredi paketiyle zaten fiyatların ep yaktığı şu dönemde halk müziği, araba sahibi olma hayallerine bir adım daha yaklaşmıştı. İşte firmalar da bu adımı ticari birer fırsat olarak görmüşler fakat apaçık ödenti zammı bile yokken fiyat güncellemesi sunmuşlar.

Mesela Renault ’un en yerinde fiyatlı sıfır otomobillerinden Clio:

renault clio

renault clio

Böylece çok otomobil firmasının resmi internet sitelerinde yer alan fiyat listelerinde önceki dönemde uygulanan fiyat listesine ulaşmanız olası değil. İnternet siteleri geçmiş tarihlerde arşivleyen servisler de firmaların resmi fiyat listelerinde çalışmıyor. Bunun haricinde daha önce öbür kaynaklara taşınan fiyatları ya da yayınlanan PDF dosyalarını referans almak yanlış bilgiye niçin olabilir. Piyasadaki genel durum, yukarıdaki Renault Clio örneği üzerinden açık bir şekilde örneklendirilebiliyor.

Hakkında admin

Check Also

Amazon'un Bulut Tabanlı Oyun Sistemi Luna Erken Erişime Açıldı

Amazon’un Bulut Tabanlı Oyun Sistemi Luna Erken Erişime Açıldı

Amazon, geçtiğimiz haftalarda bulut oyun hizmeti Luna’yı duyurmuştu. Şirketin bulut oyun sistemi, Google Stadia, Xbox …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir