Anasayfa / Genel / 1 GB Kaç MB Eder?

1 GB Kaç MB Eder?

Günümüzdeki anlamıyla ilk bilgisayar, II. Dünya Savaşı esnasında ordunun top atışlarını hesaplamak için icat edilen “ENIAC” isimli 30 tonluk ağırlığıyla dev bir hesap makinesiydi. 1946 ’da bu bilgisayarın yapımında da payı olan IBM, 1956 ’da Bit ve Bayt kavramını öncelikle ortaya attı. Bugün bizler de bambaşka dosya boyutları tarif etmek için daha fazla bunların katları olan MB (Megabayt), GB (Gigabayt), TB (Terabayt) gibi kavramları kullanıyoruz.

Bit ve bayt ile başlayan bu süreç, tez artan teknolojiyle birlikte kişisel cihazlarımızdaki depolama kapasitelerinin epeyce artmasına yol açtı. Bugün her ne kadar devasa bilgisayar taşımasak da anında hepimizin kullandığı cihazlarda çokça data bulunuyor. böylece verileri merak edenler, “1 GB kaç MB eder?” gibi soruların yanıtlarını merak ediyorlar. Gelin bu sorunun ve dijital dünyada bilgi boyularının temel mantığını aktaralım.

1 GB kaç MB eder?

1 gb kaç mb eder

Bir kilobayt 1024 bayta eşittir. Yani 2¹⁰ bayttır. Bir sonraki bayt terimi için de üzerindeki sayıya 10 eklemeniz gerekir. Yani bir megabayt 2²⁰ bayttır. Bu da 1024 kilobayta eşittir. Bu operasyon sistemiyle 1 GB’ın 1024 MB’a eşdeğer olduğunu görebilriz. Bu işlemle kafanız biraz karışmış olabilir, çünkü biz bu şekilde düşünmeye alışılmış değiliz. Bu yüzden konuyu birazcık daha açalım.

Gündelik hayatlarımızda herhangi bir ölçü biriminde 10 ’un çarpanlarını kullanırız. Örneğin 1 kilogram 1000 gram eder, 1 metre 100 santimetre… Bilgisayar dünyasına ise 2 ’nin 10 ’lu kuvvetlerini çarpan olarak referans alır, dosya boyutları bu data dilinde bizlere sunulur. Çünkü bu bilgisayarlar göre hesaplanması daha basit bir sistemdir. Ufak sayılardan bahsederken hesaplamak bize kolay gelse de koskocoman ölçüm birimlerinden bahsettiğimiz durumlar vardır. Fazla fazla basamaklı sayılar laf konusu olabilir.

Bit nedir? Bayt nedir?

Bit ve Bayt

Bit kavramı IBM kadar 1956 yılında ortaya atılmıştır. Bilgisayarların işleme sistemindeki en ufak yapı taşı ve temel değer birimidir. Bu değerinde, bilgisayar dilinde ikili bir değerdir. Bu şu anlama kazanç: ya 0 veya 1.  Daha kolay anlamanız için şöyle bir örnek verelim: Bir kapı düşünün; kapı kapalıysa 0 ’dır, kapı açıksa 1 ’dir. Bir bilgisayar için kapının ne kadar aralık olduğunun bir anlamı yoktur. Bu sistem, verinin doğruluğunu tasdik etmenin en basit ve dinç yoludur. Çünkü bu iki seçenekli bir veridir. Bu data; var ya da değil, açık veya kapalı, içten ya da hatalı olarak yorumlanır.

Bayt ise 8 adet bitten oluşan adreslenebilen en ufak hafıza birimini açıklama eder. Mutfak dolaplarınızı düşünelim. Bilgimizin bir bardak olduğunu varsayarsak, kaçıncı dolabın kaçıncı rafında olduğunu bilgisayar sistemi kaydeder. Ardından o bilgiye -bu örnekte bardağa- gereksinim duyduğumuzda onu o adrese göre bulur ve bizim önümüze getirir.

Değerler neden 128, 256, 512 biçiminde artıyor?

Neden 128,256... Şeklinde gider?

Bayt 8 bitten oluşuyor demiştik. Bilgisayar sistemleri veriyi 2 ’nin çarpanlarına kadar okuduğundan, bu layık 2³ olarak okunur. Ölçümlerinde 2 üzerini referans aldığı için bilgisayarların bize sundukları sayı değerleri de bunların karşılığını oluşturur. Bu değerleri bizim gündelik hayatta kullanmamızı kolaylaştırır. Yani  2⁷ 128 ’i,  2⁸ 256 ’yı, 2⁹ ise 512 ’yi açıklama eder.

Bu layık 2¹⁰ olduğunda ise karşılığı 1024 ’tür. Bu değerden sonrasında bizim gündelik hayatta sıkça kullandığımız, KB, MB, GB gibi kısaltmaları oluşturmanın amacı kolaylıktır. 2 üzerindeki sayı 10 değerini aşıyorsa sayının sonundaki rakamlar silinir ve onun yerine kısaltmanın adı eklenir. 

Bayt ölçü birimleri

tablo 1

Kilobayt: KB Megabayt: MB Gigabayt: GB Terabayt: TB Petabayt: PB Eksabayt: EB Zettabayt: ZB Yottabayt: YB

Harddiskler, neden üstünde yazar değerden daha az alana sahip olurlar?

Harici Harddisk

Bu durumu hepimiz yaşamışızdır. Mesela 16 GB hafızaya sahip bir USB bellek, yeni alındığında 14.9 GB boş alan gösterir. Biz de bilgisayar başında dosya boyutları ile ilgili kafamızda bir çok soruyla kalakalırız. Bir başka örnekte mesela 1 TB’lık bir harici diskin 930 GB abes alana sahip olduğunu görebiliriz. İçiniz bakımlı olsun, ürününüz bozuk değil. Buradaki farkın sebebi üretici firmalardır.

Üretici firmalar da metre veya tartı birimlerinde olduğu gibi 10 ’un katlarını referans alır. 1 GB ’ın 1024 MB olduğunu söylemiştik. Firmalar ise bu değeri 1000 MB olarak kabul görür, üretimlerini buna tarafından yapar. Aldığınız ürünün kapasitesi arttıkça sizin de bu hesaplamadan dolayı oluşan alan kaybınız orantılı bir şekilde çoğalma gösterir.

Bu durumun önlemek için A.B.D ’deki “IEEE” bütün açılımıyla “Institute of Electrical and Electronics Engineers” yani Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsü, yeni bir ölçüm standardı getirmişti. Ama bu sistem yaygın bir kullanılırlığa ulaşamamıştır.

Aşağıdaki tablomuzda IEEE kuruluşunun belirlediği standardı ve ondalık sistemle ikilik sistem aralarında oluşan alan farkını görebilirsiniz:

tablo ieee

Bit ve bayt kavramlarına, “1GB kaç MB eder?” gibi sorulara ve aldığınız harici harddisklerdeki bölge farkları detaylarına açık sözlülük getirmeye çalıştık umarız tezgâhtar olmuştur. 

Hakkında admin

Check Also

En Az Avengers Kadar Popüler Olacak 12 Yeni Marvel Dizisi Geliyor: Yayın Tarihleri, Karakterleri Konuları Açıklandı

En Az Avengers Kadar Popüler Olacak 12 Yeni Marvel Dizisi Geliyor: Yayın Tarihleri, Karakterleri Konuları Açıklandı

Marvel Sinematik Evreni’nin yeni Avengers filmleriyle yakaladığı devasa başarının ardından, Marvel yapımları modern sinema dünyasının …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir